Na solarne dachy od inwestorów popłynęły miliony

opublikowano: 19-01-2023, 16:03
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spółka SunRoof pozyskała od funduszy 13,5 mln EUR, dzięki czemu zwiększyła rozpoczętą w ubiegłym roku rundę poziomie growth do 28,5 mln EUR. Chce teraz przyspieszyć z ekspansją.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • kto wyłożył pieniądze na rozwój spółki produkującej solarne dachy
  • czym firma przyciąga do siebie polskich i zagranicznych inwestorów
  • jaką strategię ekspansji na zagranicznych rynkach przyjął SunRoof

SunRoof może już rozpisywać plany dalszego skalowania biznesu w Polsce, Niemczech, krajach nordyckich i Stanach Zjednoczonych. Firma na ten cel otrzymała 13,5 mln EUR (63 mln zł) od funduszy venture capital specjalizujących się w technologiach klimatycznych: World Fund, Nordic Alpha Partners, Legal & General Capital. Pieniądze te zostały dopisane do puli, jaką spółka pozyskała we wrześniu 2022 r. w rundzie growth, której liderem był fundusz Klima Energy Transition Fund (z grupy Alantra). Obecne rozszerzenie podnosi wartość rundy do 28,5 mln EUR.

Kierunek działania
Kierunek działania
Zespół SunRoof, który powiększa się z roku na rok, będzie intensywnie pracować nad rozwojem firmy na zagranicznych rynkach.
materiały prasowe

Spółka weszła na rynek z ofertą dachów zintegrowanych z ogniwami fotowoltaicznymi (alternatywa dla paneli fotowoltaicznych), oferuje także fasady i wiaty solarne SunPort. Jest również dostawcą systemu do zarządzania energią. Od początku wspierali ją inwestorzy.

- Mam na pokładzie inwestorów, którzy stanowią najlepszą możliwą kombinację funduszy dla SunRoofa na obecnym etapie wzrostu. Wierzę, że dzięki temu wsparciu będziemy w stanie jeszcze bardziej przyspieszyć nasz rozwój i lepiej przygotować się do szybkiej międzynarodowej ekspansji – zaznacza Lech Kaniuk, współzałożyciel i prezes SunRoofa.

Spółka obecnie posiada klientów w Polsce, Szwecji i Niemczech, prowadzi także program pilotażowy w Stanach Zjednoczonych.

– SunRoof ma wyjątkowy zespół, który jest w stanie prześcignąć rynek, wykorzystując zróżnicowaną strategię wzrostu i ekspansji opartą na danych - twierdzi Adam Erritzøe, value creation partner w Nordic Alpha Partners.

- Panele słoneczne są jednymi z najskuteczniejszych sposobów walki z kryzysem klimatycznym. Jednak wciąż zachowawczość ze strony potencjalnych klientów, wyzwania związane z łańcuchem dostaw czy możliwości instalacyjne spowalniają rozwój branży. SunRoof jest odpowiedzią na problemy związane z kryzysem klimatycznym i rozwiązaniem na zapobieganie emisji megaton CO2 do atmosfery – dodaje Tim Schumacher, general partner w World Fund.

W całej swojej historii SunRoof zebrał od inwestorów łącznie 35 mln EUR. W projekt w Polsce szybko uwierzyły takie fundusze jak np. Inovo VC, SMOK Ventures, Alfabeat i Level2 Ventures.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane