Na surowce stawiaj w długim terminie

Notowania spółek z branży surowcowej i samych towarów nadal mają potencjał wzrostowy, uważa Mateusz Namysł z Raiffeisen Polbanku.

Nikiel, pszenica i kakao — to towary, których notowania powinny w najbliższych miesiącach zachowywać się najlepiej — mówi „PB” Mateusz Namysł. Według prognosty uczestniczącego w ankiecie surowcowej „PB”, notowania niklu powinny zyskiwać na zamknięciach kopalni na Filipinach.

Pszenica i kakao nie miały ostatnio dobrej passy, a odbicie powinny wspierać spadek areału zasiewów w pierwszym przypadku, a w drugim oczyszczenie rynku po bankructwach pośredników oraz zamykanie krótkich pozycji spekulacyjnych. Zdaniem specjalisty, o ile w krótkim i średnim terminie wiele wskazuje na ryzyko korekty na rynkach towarowych, o tyle w dłuższej perspektywie notowania na nich powinny kontynuować ubiegłoroczne odbicie.

Dość ograniczony potencjał wzrostowy ma ropa naftowa, wyliczał Mateusz Namysł w rozmowie transmitowanej na pb.pl i na profilu fejsbukowym „PB”. Wprawdzie kraje OPEC respektują listopadowe porozumienie o ograniczeniu wydobycia, jednak tego samego nie można powiedzieć o sygnatariuszach spoza kartelu, globalne zapasy surowca rosną, a produkcję zwiększają między innymi Brazylia i USA.

— Konsensus rynkowy wskazuje, że ceny ropy dojdą na koniec roku do 60 USD. Ja nie byłbym aż tak optymistyczny. Produkcja OPEC kiedyś powróci, bo krajom kartelu nie opłaca się oddawać rynku innym producentom — zauważał Mateusz Namysł.

W przypadku wygasania zakłóceń produkcji w korektę powinny wejść notowania metali przemysłowych. Krótkoterminową przeceną zagrożony jest rynek miedzi, na którym zapasy nie spadają nawet mimo strajku w chilijskiej kopalni Escondida. Twarde dno powinny wkrótce znaleźć notowania płodów rolnych, a spośród metali szlachetnych na zwyżki ma szanse korzystnie wyceniana platyna. Złotu, nawet mimo zwyżek po środowej podwyżce stóp Fedu, szkodzić może perspektywa dalszego zaostrzania polityki pieniężnej za oceanem. Lepsze długoterminowe perspektywy rynków surowcowych powinny jednak przełożyć się na umocnienie notowań spółek surowcowych na GPW w dłuższym terminie.

— Spółki, takie jak KGHM czy JSW, ostatnio pracowały nad efektywnością, co już przynosi rezultaty — przypomina specjalista. Niecierpliwi inwestorzy powinni postawić na spółki z branży budownictwa kolejowego i technologiczne, które mogą zachowywać się lepiej od rynku w krótkim i średnim terminie.

Torpolowi, Trakcji i ZUE, których notowania wspierają informacje o wygrywanych przetargach, dopiero w przyszłości może grozić wzrost cen materiałów, jeśli realizacja wielu kontraktów zbiegnie się w czasie. W branży technologicznej Mateusz Namysł wyróżnił LiveChat Software oraz Medicalgorithmics. Pierwsza szybko się rozwija i ma możliwość zwiększania dywidendy, a drugiej powinny pomóc m.in. efekty przejęć na rynku amerykańskim oraz zapowiadany nowy produkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu