Na trzymiesięcznej lokacie ugrasz 4 proc.

Kamil Zatoński
opublikowano: 11-12-2017, 22:00

Zgodzić się na dodatkowe warunki i pogodzić z ograniczeniami — to sposób na najwyższe stawki na lokacie kwartalnej.

Niespełna 80 zł zysku netto po trzech miesiącach — to wynagrodzenie, jakie otrzymają klienci trzech banków, którzy ulokują w nich oszczędności i na dodatek zgodzą się na dodatkowe warunki. Zysk na poziomie kilkudziesięciu złotych wyższy być nie może, bo Nest Bank, Bank Millennum i PlusBank nałożyły kluczowe ograniczenie: maksymalna wartość lokaty to 10 tys. zł. Wspólny mianownik to także konieczność posiadania konta w banku. Sito jest jeszcze gęstsze w PlusBanku, bo chodzi o posiadaczy konta Plus, założonego w ciągu ostatnich 12-miesięcy, a NestBank kieruje ofertę wyłącznie do nowych klientów. W Banku Millennium trzeba skutecznie polecić Konto 360 stopni lub 360 stopni Student (a osoba, której je polecimy, musi spełnić kolejne warunki, jak wydanie kartą lub blikiem 360 zł w ciągu 30 dni) lub są nowymi klientami i sami otworzą konto z polecenia.

Dla majętnych

Gorset w postaci niskiej wartości depozytu poluzowują banki, zajmujące w rankingu kolejne miejsca — na Lokacie Happy Pro w Idea Banku maksymalnakwota to 100 tys. zł, ale po 3,5 proc. mogą przyjść wyłącznie nowi klienci. Co ciekawe, lokata ma też dość wysoki jak na standardy rynku próg wejścia: to 10 tys. zł. W wariancie podstawowym wynagrodzenie to także 3,5 proc., a skala minimum-maksimumrozciąga się od 500 zł do 10 tys. zł. 3,5 proc. proponuje także BGŻ Optima, a taką stawką objętych może być do 20 tys. zł. Trzeba posiadać konto w banku, lokatę można założyć wyłącznie przez internet i mogą to zrobić jedynie nowi klienci. Wyróżnik to możliwość zerwania lokaty w dowolnym momencie bez utraty naliczonych odsetek. Drugi szereg w zestawieniu uzupełnia mBank, gwarantujący nowym klientom 3,5 proc., ale tylko od oszczędności o wartości 10 tys. zł. Powyżej bariery 3 proc. odsetek jest jeszcze tylko NeoBank, który takie odsetki proponuje nawet milionerom — bo właśnie 1 mln zł to maksymalna wartość depozytu energoLokaty 3M Plus. Trzeba być oczywiście nowym klientem, bo tylko tacy są nadzwyczaj doceniani, i założyć jeden z rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Po trzech miesiącach lokata odnowi się automatycznie, ale oprocentowanie spadnie o połowę — do 1,5 proc.

Wśród propozycji, skierowanych do szerokiego grona oszczędzających, prym wiodą Lokata Profitable w Lion’s Banku i Lokata Skarbonka w Idea Banku. Na obu obowiązuje stawka 2,25 proc. Różnica jest tylko w progu wejścia — w nastawionym na VIP-ów Lion’s Banku minimalna wartość depozytu to 10 tys. zł, w Idea Banku — 500 zł. Górny limit to 1 mln zł, a z ofert skorzystać można przez internet. W Polskim Banku Spółdzielczym w Ciechanowie można liczyć na 2,05 proc., lokatę również można założyć on- -line, a łączna suma depozytów nie może przekroczyć 1 mln zł.

Duzi dają mało

W rankingu lokat trzymiesięcznych nazw banków z giełdowego WIG20, posiadających największą ilość klientów, trzeba zejść bardzo nisko, by trafić na PKO BP, który na lokacie oferowanej przez iPKO oraz aplikację mobilną IKO proponuje 1,5 proc. odsetek, którymi jednak objęte będę tylko tzw. nowe środki. Standardowa stawka lokaty terminowej to 0,5 proc. Najlepsza propozycja konkurencyjnego Pekao to natomiast 0,9 proc. na lokacie mobilnej. Przy zdeponowaniu co najmniej 50 tys. zł stawka jest nieznacznie wyższa i wynosi 1 proc. To i tak dwa razy więcej niż propozycja gracza numer trzy, czyli BZ WBK, który odpłaci się 0,5-procentowym zyskiem za powierzenie mu oszczędności. mBank w ofercie standardowej, kierowanej do posiadaczy eKonta, również daje 0,5 proc., podobnie jak ING BSK, tyle że ten ostatni stawia warunek — trzeba mieć konto oszczędnościowe w banku. Węża w kieszeni ewidentnie trzyma Citi Handlowy, który nawet klientom-posiadaczom niestandardowych pakietów (jak Citigold i Priority, z których korzystanie wiąże się z koniecznością przelewania co najmniej kilku tysięcy wynagrodzenia miesięcznie lub relatywnie wysokich aktywó) proponuje ledwie 0,25-0,3 proc. na lokatach standardowych. Posiadacz zwykłego Citi Konta może liczyć na 0,1 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu