Na Wall Street spore wzrosty

opublikowano: 16-02-2016, 22:08

Pierwszy w tym tygodniu dzień handlu na giełdzie nowojorskiej zakończył się zwyżkami głównych indeksów. S&P500 wzrósł o 1,67 proc., Dow Jones zyskał 1,39 proc., a Nasdaq 2,27 proc.

Inwestorzy wrócili z długiego weekendu w dobrych nastrojach, w czym nie przeszkodził nawet ponowny spadek cen ropy. Na koniec dnia cena baryłki brent spadała o 1,09 proc., po tym jak wcześniej Rosja i trzy państwa OPEC zamroziły wysokość wydobycia surowca na poziomie ze stycznia.

- Amerykańskie rynki starają się nadrobić zaległości z poniedziałku, kiedy na większości parkietów obserwowano zwyżki.  Ropa jest ważna, ale uwaga inwestorów w dużej części przeniosła się na spółki z branży finansowej – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Peter Jankovskis, zarządzający towarzystwa OakBrook Investments.

Wall Street
Zobacz więcej

Wall Street Bloomberg

Optymizm amerykańskich inwestorów wzmogły również silne wzrosty w Chinach. Indeks Shanghai Composite zakończył bowiem wtorkową sesję największą zwyżką od trzech miesięcy, gdy okazało się, że chińskie banki udzieliły kredytów na rekordową kwotę 2,51 bln juanów (385,6 mld USD).

Rekordowa akcja kredytowa jest oznaką iż chińskie władze utrzymują luźną politykę pieniężną chcąc stymulować wzrost gospodarczy. Ekonomiści spodziewali się wzrostu nowych kredytów, ale prognozowali, że sięgną 1,8 bln juanów. W grudniu banki pożyczyły 597,8 mld juanów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy