Na WZA PZU informacja o przygotowaniach do oferty publicznej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-05-2006, 14:15

Na najbliższym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy PZU, 21 czerwca, w porządku obrad znajdzie się informacja o stanie przygotowań oferty publicznej spółki - powiedział w środę PAP prezes PZU Cezary Stypułkowski.

Na najbliższym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy PZU, 21 czerwca, w porządku obrad znajdzie się informacja o stanie przygotowań oferty publicznej spółki - powiedział w środę PAP prezes PZU Cezary Stypułkowski.

"Jeden z akcjonariuszy poprosił o taką informację, ale nie będzie ona obszerna" - wyjaśnił. Stypułkowski dodał, że o tę informację poprosił akcjonariusz posiadający powyżej 10 proc. akcji PZU.

Wśród akcjonariuszy PZU jest tylko dwóch posiadających ponad 10 proc. akcji: Eureko (niespełna 33 proc. akcji) oraz Skarb Państwa (ponad 55 proc. akcji).

W połowie maja premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział, że w ciągu dwóch lat PZU powinien znaleźć się na giełdzie. Tydzień temu wiceminister skarbu Paweł Szałamacha wyjaśnił, że PZU może trafić na giełdę, jednak po rozwiązaniu konfliktu z Eureko.

Po prywatyzacji PZU w 1999 r., spółka miała trafić na giełdę. W kwietniu 2001 r., polski rząd w aneksie do umowy prywatyzacyjnej zgodził się sprzedać Eureko kolejne 21 proc. akcji PZU (poza kupionymi już 20 proc. akcji), gdy spółka ta będzie wprowadzana na giełdę. Mimo prac nad prospektem emisyjnym, do chwili obecnej PZU nie jest spółką publiczną. Eureko jest obecnie właścicielem 33 proc. minus jedna, akcji PZU i czeka na zgodę nadzoru ubezpieczniowego na dokupienie kolejnych 3,13 proc. akcji ubezpieczyciela.

Stypułkowski poinformował też w środę, że wyniki drugiego kwartału 2006 r. nie będą lepsze niż wyniki drugiego kwartału 2005 r.

"Zawsze w drugim kwartale dostosowujemy stopę techniczną ubezpieczeń życiowych do stopy referencyjnej KNUiFE (Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych - PAP), w związku tym wynik drugiego kwartału jest zawsze obciążony. Bardzo dobry wynik pierwszego kwartału był w dużym stopniu spowodowany bardzo dobrymi wynikami giełdy, a drugi kwartał nie będzie tak dobry" - wyjaśnił Stypułkowski.

W pierwszym kwartale br. Grupa PZU osiągnęła wynik finansowy netto w wysokości 1 mld 367 mln 500 tys. zł. Był on o 19,7 proc. wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W 2005 r. Grupa PZU osiągnęła zysk netto w wysokości 3 mld 214,8 mln zł, czyli 1 mld dolarów. Zysk netto w 2005 r. grupy PZU był wyższy o 51,4 proc. od zysku w 2004 r. Zysk netto samego PZU wyniósł 1 mld 736,9 mln zł. Było to o 28,5 proc więcej niż w 2004 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na WZA PZU informacja o przygotowaniach do oferty publicznej