Na zachętę dla inwestorów

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 17-07-2006, 00:00

Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie programu wsparcia funduszy kapitału zalążkowego.

Polski rząd otrzymał z Brukseli akceptację notyfikowanego przez Polskę programu wsparcia dla funduszy venture capital (VC) inwestujących w przedsiębiorstwa znajdujące się w fazie rozpoczynania działalności. Dzięki tej decyzji wkrótce zostanie uruchomione nowe działanie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego — Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO WKP), współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Łatanie dziury

Celem działania 1.2.3. „Wsparcie funduszy kapitału zalążkowego” jest poprawa dostępu do zewnętrznego finansowania o charakterze udziałowym dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw znajdujących się we wczesnych etapach rozwoju. Utworzenie odrębnego działania wspierającego ten rodzaj inwestycji spowodowane jest występowaniem w Polsce — podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej — luki kapitałowej, której efektem jest znaczne ograniczenie w możliwościach finansowania udziałowego w wysokości poniżej 1 mln EUR.

— Luka kapitałowa jest efektem wysokiego ryzyka inwestycyjnego związanego z finansowaniem projektów znajdujących się we wstępnej fazie rozwoju. Dodatkową przyczyną są stosunkowo wysokie, w porównaniu z wartością potencjalnych inwestycji, koszty wynagrodzenia osób zarządzających funduszami VC, przeprowadzenia analiz inwestycji oraz sporządzenia dokumentacji prawnej. Dlatego też fundusze venture capital preferują dokonywanie większych inwestycji w dojrzałe przedsiębiorstwa. Umożliwia im to obniżenie kosztów transakcyjnych i opłat za zarządzanie w stosunku do wielkości dokonywanej inwestycji — tłumaczy Andrzej Kaczmarek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Stąd właśnie biorą się trudności, jakie napotykają rozpoczynające swoją działalność mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa poszukujące zewnętrznego inwestora. Szczególnie duże problemy dotyczą finansowania przedsięwzięć innowacyjnych, ponieważ te charakteryzują się zwiększonym ryzykiem. Działanie 1.2.3. będzie miało więc za zadanie — przez zagwarantowanie zwrotu kosztów inwestycji — obniżać ryzyko inwestycyjne inwestorów prywatnych funduszu i tym samym zachęcać ich do angażowania środków w fundusze kapitału zalążkowego.

Już niedługo

O dofinansowanie w ramach nowego poddziałania mogą ubiegać się fundusze kapitału zalążkowego, zarówno mające osobowość prawną (np. spółka akcyjna, spółka z o.o.), jak i fundusze, które jej nie posiadają (np. spółka komandytowa). Maksymalna wysokość wsparcia będzie wynosić 50 proc. kosztów kwalifikowanych, którymi są wydatki poniesione przez fundusze na dokonanie inwestycji w przedsiębiorców oraz wydatki związane z pokryciem kosztów administracji i zarządzania (średnio do 5 proc. kapitału funduszu rocznie). Potencjalni beneficjenci mogą ubiegać się o dotację wysokości od 3 do 50 mln zł.

— Przewidujemy, że prace nad programem zostaną ostatecznie zakończone za blisko 2 miesiące. Dlatego też w połowie września planujemy rozpoczęcie pierwszej i prawdopodobnie ostatniej rundy aplikacyjnej. Nabór wniosków będzie trwał przez miesiąc, a do końca roku chcielibyśmy podpisać umowy z beneficjentami. Do tego czasu przewidzieliśmy serię szkoleń dla przedstawicieli funduszy, chcemy, żeby żaden wniosek nie został odrzucony ze względów formalnych. Wkrótce na naszej stronie internetowej dostępne będą wszystkie potrzebne do aplikowania dokumenty — mówi Dariusz Szewczyk, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, instytucji odpowiedzialnej za wdrażanie programu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu