Na Zachodzie bez zmian

opublikowano: 13-08-2019, 22:00

ZEW, niemiecki wskaźnik ufności konsumenckiej, wyniósł w sierpniu -44,1 pkt.

Oznacza to, że zaledwie w miesiąc nastroje gospodarcze najważniejszego członka strefy euro gwałtownie się załamały, bowiem od lipca wskaźnik ten spadł o 19,6 pkt. To najgorszy wynik od grudnia 2011 r., kiedy kryzys zadłużeniowy strefy euro osiągał apogeum, a bankructwo Grecji i upadek wspólnej waluty wisiały na włosku. W zgodnej opinii analityków gospodarka tak silnie nastawiona na eksport jak Niemcy bardzo boleśnie odczuwa kolejną eskalację sporu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Szczególnym powodem do obaw dla niemieckich przedsiębiorców jest niedawna dewaluacja juana, bowiem jeśli przyczyni się ona do wojny walutowej z dolarem, niemiecka gospodarka przestanie być konkurencyjna. Zwiększające się ryzyko opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię bez porozumienia również może negatywnie wpłynąć na już i tak słaby wzrost gospodarczy najważniejszego partnera handlowego Polski.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu