Na życie, przeżycie i na dożycie

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 29-04-2013, 00:00

Ubezpieczenia: Zdrowie, życie, emerytura. Miło, że czasem myślą o tym także nasze firmy

Henkel Polska ma wśród świadczeń dla pracowników ubezpieczenia na życie, które działa 24 godziny na dobę.

Zobacz więcej

FOT RGB Stock

— Obejmując pracowników takim rodzajem ubezpieczenia, firma wykazuje troskę o nich i ich najbliższych. W razie jakiegoś zdarzenia losowego i znalezienia się w trudnej sytuacji życiowej, mogą liczyć na wsparcie finansowe — opowiada Agnieszka Bielawska, dyrektor HR Henkel Polska. Jej zdaniem w dużych międzynarodowych firmach to świadczenie jest standardem. Nie stanowi więc zazwyczaj dodatkowej motywacji dla przyszłych lub obecnych pracowników, którzy porównują oferty pracy.

— Ale już brak ubezpieczenia na życie w pakiecie pracowniczym mógłby zniechęcać niektórych pożądanych przez firmę kandydatów — uważa Agnieszka Bielawska. Takie ubezpieczenie, usługi medyczne, ale również emerytalny program długoterminowego oszczędzania proponuje pracownikom w Polsce Procter & Gamble.

— Zgodnie z naszą filozofią staramy się, jako pracodawca, spełniać potrzeby i oczekiwania naszych ludzi — twierdzi Aleksandra Petryga, HR Manager P&G w Polsce.

Również w pakiecie benefitów firmy 3M są m.in. ubezpieczenie na życie, fundusz emerytalny i pakiet medyczny.

— To element światowej strategii koncernu, która zakłada odpowiedzialność za pracownika, a w rezultacie także za jego rodzinę, podczas całej kariery zawodowej, a także po przejściu na emeryturę. Wysokość składki jest niezwykle atrakcyjna w stosunku do wysokości ubezpieczenia i w całości pokrywa ją firma. Pracownik musi tylko zapłacić podatek od tego przychodu — informuje dr Piotr Skalski, dyrektor personalny 3 M w Polsce. Na pracowniczy program emerytalny zdecydowała się także firma UPS. Dlaczego?

— Stawiamy na budowanie efektywnych relacji pracowniczych i przywiązania pracowników do firmy. Dlatego obok dość popularnego na rynku ubezpieczenia na życie i opieki medycznej zdecydowaliśmy się wprowadzić plan emerytalny dla pracowników — mówi Magdalena Blechoska, dyrektor personalna UPS Polska.

Plan emerytalny w UPS obejmuje wszystkich zatrudnionych na podstawie umowy o pracę nieprzerwanie przez 12 miesięcy (wliczając okres próbny). Uczestnictwo jest dobrowolne. Wysokość składki, którą odkłada dla pracowników firma, rośnie wraz ze stażem w programie i wynosi: 1 proc. wynagrodzenia pracownika w pierwszym roku uczestnictwa w planie emerytalnym, 2 proc. w drugim roku i 3 proc. w następnych latach. Wielu pracowników dobrowolniedopłaca do składki, przyłączając się do zaproponowanego przez firmę funduszu inwestycyjnego.

— Warunki korzystania z tej formy oszczędzania są bardziej atrakcyjne w porównaniu z innymi ofertami na rynku, zatem jest to również bardzo atrakcyjna możliwość inwestowania. A dzięki własnemu oszczędzaniu pracownicy mogą w czwartym i piątym roku uczestnictwa w planie uzyskać dodatkową składkę pracodawcy. Pracownicy pozytywnie przyjęli tę formę oszczędzania, szczególnie wobec dyskusji o przyszłych emeryturach — twierdzi Magdalena Blechoska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu