Naciągacze w natarciu

Monika Niewinowska
12-09-2005, 00:00

Na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pojawiają się co jakiś czas nietypowe — aczkolwiek bardzo ciekawe — komunikaty. Mają one charakter ostrzegawczy.

Kilka miesięcy temu PARP dementowała pogłoski, jakoby udzielała akredytacji firmom doradczym wyspecjalizowanym w wypełnianiu wniosków o dotację. Słowo akredytacja przeżywało swoje pięć minut w czasach, gdy fundusze unijne budziły jeszcze wielkie nadzieje przedsiębiorców. Setki domorosłych konsultantów poszukiwało sposobu na zdobycie klienta. Hitem stała się metoda „na niewiedzę”. Przedsiębiorcy niezorientowanemu w tematyce funduszy unijnych wmawiało się, że pieniądze na niego czekają — pod warunkiem że będzie na tyle sprytny, żeby powierzyć kwestię ich zdobycia „doradcy posiadającemu akredytację PARP”. Interes się kręcił, ale do czasu.

Wraz z druzgocącymi wynikami oceny wniosków z pierwszych dwóch rund aplikacyjnych (skuteczność wyniosła 11 i 6 proc.) pojawiły się nowe sposoby na przetrwanie na rynku. Skoro coraz trudniej znaleźć naiwnych, którzy zapłacą za przygotowanie wniosku, trzeba wyciągać więcej od tych, których uda się pozyskać. Podniesienie ceny za wypełnienie wniosku nie było dobrym pomysłem — ze względu na dużą konkurencję. I tu znowu niezawodna okazała się metoda „na niewiedzę”. Do PARP doszły sygnały, że nieuczciwi konsultanci pobierali od swoich klientów po 500 zł na fikcyjne znaczki skarbowe wymagane przy składaniu wniosków o dotację — podczas gdy za przyjęcie wniosku nie pobiera się absolutnie żadnej opłaty.

Za oszustwa płacą zaś nie tylko naciągnięci przedsiębiorcy, ale i uczciwi konsultanci — na których odbija się zła opinia o branży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Naciągacze w natarciu