Nad hutami zbierają się czarne chmury

Katarzyna Jaźwińska
10-09-2001, 00:00

Nad hutami zbierają się czarne chmury

Analiza wyników hutnictwa po półroczu pokazuje, że branża wielkimi krokami zbliża się do bankructwa. Jeśli polskie firmy nie zainwestują w modernizację, stracą nie tylko rynek krajowy, ale także zagraniczny.

Tezę potwierdzają niestety liczby. Rośnie import wyrobów hutniczych, który do połowy roku sięgnął 1,48 mln ton, czyli wzrósł o 29,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2000 r. Co gorsza — równocześnie spada eksport, który zmniejszył się o 7,3 proc. i wyniósł 1,91 mln ton. Bilans w ujęciu ilościowym wygląda jako tako i wynosi 0,43 mln ton. Tymczasem w ujęciu wartościowym oznacza to aż minus 200 mln USD (850 mln zł). Słowem — dramat.

To jednak nie koniec złych wiadomości. Konsekwencją kiepskiej konkurencyjności — zarówno jakościowej, jak i cenowej — polskich hut oraz schłodzenia gospodarki jest także pogorszenie wyników produkcyjnych i ekonomiczno- -finansowych. Produkcja surówki żelaza spadła o 15,7 proc. — do 2,86 mln ton, stali surowej o 14,1 proc. — do 4,59 mln ton, wyrobów walcowanych na gorąco o 15,4 proc. — do 3,2 mln ton, a rur o 8,6 proc. — do 220,4 tys. ton. W ujęciu wartościowym huty straciły 10 proc. rynku. Sytuacja jest na tyle dramatyczna, że nawet wynik na sprzedaży ma ujemną wartość. Wysokie koszty finansowe na działalności gospodarczej spowodowały, że huty odnotowały stratę przekraczającą 670 mln zł. Ujemne są też wyniki finansowe brutto i netto, które wyniosły odpowiednio 663 mln zł i 676 mln zł. Katastrofalnie wygląda sytuacja zobowiązań hut. Sięgają one 9,5 mld zł, w tym długoterminowe stanowią zaledwie 17 proc. Bez finansowej restrukturyzacji stalowe firmy nie mają szansy na przetrwanie.

Tylko trzy huty — Bankowa, Pokój i Zawiercie — zanotowały zysk netto. Ale i one nie mogą spocząć na laurach. Należy pamiętać, że Huta Bankowa jest przecież na „czarnej upadłościowej liście Ministerstwa Gospodarki”. Resort określił jej sytuację jako złą i bez możliwości naprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nad hutami zbierają się czarne chmury