Nadal nie widać poprawy sytuacji w Argentynie

Marek Druś
opublikowano: 12-07-2001, 21:08

Argentyńska giełda przeżywa ostatnio ciężkie dni. W czwartek nie było lepiej, indeks blue chipów Merval stracił 12 proc. wartości mimo wypowiedzi polityków o zdecydowanych działaniach w kierunku poprawy kondycji finansów publicznych.

Inwestorzy wyprzedają papiery w obawie, że wkrótce Argentyna nie będzie zdolna do pozyskania środków na zagranicznych rynkach kredytowych. Obecnie dług publiczny kraju wynosi 130 mld USD.

Politycy starają się przekonać społeczeństwo, a przede wszystkim świat biznesu, o realnym planie wyjścia z kryzysu finansowego. Prezydent Argentyny Fernando De la Rua w środowym wystąpieniu telewizyjnym zapewniał, że władze kraju są zdecydowane powstrzymać przyrost długu publicznego oraz coraz powszechniejszy proceder uchylania się od podatków. Obiecał, że proponowane cięcia wydatków budżetu nie wpłyną na ograniczenie realizacji programów pomocy społecznej, a będą głównie polegać na powstrzymaniu wzrostu wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej.

Minister gospodarki Domingo Cavallo powiedział tymczasem, że Argentyny nie stać na kolejne emisje papierów dłużnych, których coraz bardziej rosnące w kolejnych emisjach oprocentowanie miało skłonić inwestorów do ich zakupów.

Cavallo zadeklarował znaczne ograniczenie wydatków zarówno na poziomie centralnym, jak i lokalnym. Oczekuje się od niego, że jeszcze w ramach obecnego budżetu ograniczy wydatki o 3 mld USD.

Część analityków twierdzi, że ograniczenia wydatków musiałyby sięgnąć 50 mld USD, aby Argentyna rozpoczęła proces wychodzenia z utrzymującej się przez ostatnie trzy lata recesji, która doprowadziła do bezrobocia szacowanego obecnie na 16 proc.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nadal nie widać poprawy sytuacji w Argentynie