Nadal rośnie eksport Tajwanu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-12-2020, 14:34

W listopadzie 2020 r. po raz dziewiąty z rzędu wzrosły zamówienia eksportowe na Tajwanie, znajdując się na najwyższym poziomie od dekady, donosi Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Zgodnie z danymi ministerstwa gospodarki, w ubiegłym miesiącu zamówienia na dostawy zagraniczne podskoczyły aż o 29,7 proc. w porównaniu do listopada 2019 r. osiągając wartość 57,78 mld USD. To zarówno największa dynamika, jak i wartość od maja 2010 r. Odczyt okazał się zdecydowanie lepszy od mediany oczekiwań ekonomistów, która zakładała wzrost rzędu 13,4 proc.

Zamówienia w obszarze telekomunikacji zwiększyły się o 22,3 proc. osiągając wartość 20,8 mld USD, również w tym przypadku notując rekord. Popyt napędzały zamówienia na smartfony (m.in. pod Apple) oraz nową generacje konsol gier wideo.

Resort gospodarki oczekuje, że w grudniu zamówienia wzrosną nawet o 30,6 proc. w ujęciu rocznym wobec 17-proc. dynamiki w październiku.

Prognozy zakładają, że w 2020 r. tajwańska gospodarka, choć również mocno dotknięta skutkami pandemii koronawirusa odnotuje jednak wzrost, na poziomie około 2,54 proc. To najwolniejszy rozwój od czterech lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane