Nadawcy pod podwójnym ostrzałem

Rząd może podwyższyć nie tylko opłaty za korzystanie z częstotliwości, ale też za udzielenie koncesji.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że rząd może drastycznie podwyższyć roczne opłaty za korzystanie z częstotliwości przez telekomy, nadawców radiowych i stacje telewizyjne. Podwyższenie górnego limitu tych opłat czasem o kilkaset procent zakłada projekt ustawy Prawo telekomunikacyjne. Sprawa wywołała ogromne protesty nadawców.

— Sytuacja mediów jest trudna, bo kryzys nakłada się na zmiany technologiczne. Podniesienie opłat za koncesje uniemożliwi nam prowadzenie biznesu — mówi Dariusz Dąbski, prezes TV Puls.

Okazuje się, że rząd chce podwyższyć nie tylko opłaty za korzystanie z częstotliwości, ale też za udzielanie koncesji. Jest to element zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, nad którą pracuje Sejmowa Komisja Kultury. Zmiany szczególnie mogą uderzyć w nadawców telewizyjnych w przeddzień przejścia na naziemną telewizję cyfrową wymagającą odrębnych koncesji. Rząd wprowadził zapis umożliwiający podwyższenie opłat za koncesję na naziemną TV dwukrotnie, do 25 mln zł. Ta kwota to często roczny koszt prowadzenia kanału tematycznego.

Rząd chce zmienić sposób naliczania opłat za koncesje, by dostosować prawo do szybko zmieniającej się rzeczywistości. Urzędnicy uspokajają, że górny limit widełek nie ma nic wspólnego z faktyczną planowaną w rozporządzeniu ich wysokością. Deklaruje, że podwyżka dla stacji naziemnej cyfrowej dotyczy tylko kanałów w jakości HD (nie jest to jednak formalnie zapisane w ustawie, a część opłat za niektóre formy koncesyjne, jest nawet niższa niż dotychczas. — Obawy są nieuzasadnione, bo nie planujemy podwyżek. Niektóre opłaty mogą być nawet niższe, np. w przypadku udzielania koncesji dla operatorów sieci kablowych — mówi Monika Bąk, rzecznik KRRiT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu