"Nadchodzi moment prawdy"

MD
10-11-2010, 10:38

Manipulowanie walutami w celu zniesienia nierównowagi w globalnej gospodarce nie pomoże, twierdzi Stephen Roach z Morgan Stanley.

- Nie jestem wielkim fanem ustalania relacji walutowych w celu zniesienia globalnej nierównowago – powiedział w CNBC.

Jego zdaniem, myślenie, że odpowiednie „ustawienie” chińskiego renminbi da radę załatwić wszystkie wielostronne problemy światowego handlu „jest śmieszne”.   

- Poważni komentatorzy, którzy twierdzą, że możemy naprawić świat skłaniając Chińczyków do zmiany wartości ich waluty gubią szeroką perspektywę problemów, które gnębią globalną gospodarkę – powiedział Roach.

Przypomniał Porozumienie Plaza z 1985 roku, gdzie Japonia została zmuszona do rewaluacji jena.

- Patrzcie co stało się z Japonią. Wciąż są wrakiem 25 lat później. Chiny to wiedzą. Nie zrobią tego samego. Z tego powodu, to nie doprowadzi do naprawy globalnej gospodarki – powiedział Roach.

W sprawie zbliżającego się szczytu G20 Roach uważa, że nadchodzi „moment prawdy w kwestii wojny walutowej”.

- Jeśli uda się zmniejszyć zagrożenie wojną walutową, złoto straci część swojego powabu – powiedział.

Roach popiera pomysł rządu USA, aby zająć się kwestią rachunków bieżących największych gospodarek. 

- Szef Departamentu Skarbu, Tim Geithner, zaproponował plan B. Nie jest on może doskonały. Nikt nie myśli, że jest to „srebrna kula”, która naprawi świat – powiedział, zaznaczając, że jest przeciwny wyznaczaniu jakichś konkretnych celów w tej kwestii. – Sam Geithner mówi: nie chodzi o wyznaczanie celów, jestem za skupieniem się na kwestii oszczędności, strukturalnych nierównowag które, powodują te duże różnice między nadwyżkami i deficytami, zajmijmy się tym. Co w tym złego? – dodał.

MD, cnbc.com


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / "Nadchodzi moment prawdy"