Nadzór odkłada decyzję

Mariusz Zielke
opublikowano: 05-07-2006, 00:00

Na wczorajszym posiedzeniu nadzór giełdowy oceniał działania doradców, przeciw którym wszczął postępowanie. Efekt? Brak.

Po rocznym dochodzeniu Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) miała wczoraj zdecydować, czy ukarze trzech doradców inwestycyjnych zamieszanych w sprawę tzw. grupy trzymającej giełdę. Nadzór sprawdzał, czy doradcy dopuścili się łamania prawa i działań nieetycznych przy dokonywaniu transakcji giełdowych, za co groziła im utrata licencji doradcy inwestycyjnego. Wyrok został odłożony.

— Ta sprawa była omawiana. Potrzebne są jednak dodatkowe wyjaśnienia. Decyzje zostaną więc podjęte na jednym z najbliższych posiedzeń — mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KPWiG.

Zadanie dla specgrupy

Sprawę „grupy trzymającej giełdę” „PB” opisuje od grudnia 2004 r. Badaliśmy, czy kilku zarządzających największymi na rynku funduszami inwestycyjnymi i emerytalnymi stworzyło nieformalne porozumienie m.in. w celu manipulowania kursami akcji i przejmowania kontroli nad giełdowymi spółkami. Po naszych artykułach po raz pierwszy w historii KPWiG powołała specjalną grupę roboczą do zbadania sprawy. Efekt to kilka zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury (dotyczących nielegalnych porozumień, przekazywania informacji poufnych, manipulacji). Nadzór nad tymi postępowaniami zapowiedział niedawno prokurator krajowy.

Fundusze emerytalne zostały ponadto skontrolowane przez nadzór ubezpieczeniowy. Wynikiem kontroli były kary o łącznej wysokości 1,8 mln zł, nałożone na trzy towarzystwa emerytalne (PZU, Commercial Union i AIG) za łamanie tajemnic przez zarządzających. PZU ponadto został ukarany za inwestycje wyprzedzające zarządzającego i bezprawne łączenie przez niego stanowisk.

Doradcy pod lupą

Choć KPWiG nie ujawnia nazwisk doradców, przeciw którym wszczęto postępowania, wiadomo, że chodzi o zarządzających, którzy współpracowali przy transakcjach opisanych przez „PB”. Są to: Jakub Bentke, były zarządzający w grupie PZU, a obecnie prezes Skarbiec Investment Management, Andrzej Błachut, były zarządzający w AIG, i Mariusz Adamiak, dyrektor departamentu zarządzania aktywami w Pioneer Pekao TFI.

KPWiG wcześniej informowała, że zwykle postępowania sprawdzające doradców trwają do trzech miesięcy. To trwa już rok. Komi- sja zapowiadała też, że zostanie wszczęte postępowanie przeciwko jednemu z funduszy inwestycyjnych (prawdopodobnie Pioneer Pekao). Do tej pory nie zostało wszczęte.

KPWiG dotąd nie ukarała nikogo za praktyki opisane przez „PB”, mimo że jasno stwierdzała, że są one niedopuszczalne i że je potępia. Czekamy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nadzór odkłada decyzję