Nadzorca zbada sprawę Kogeneracji

Agnieszka Berger
opublikowano: 26-02-2008, 07:52

Komisja Nadzoru Finansowego przeanalizuje rekomendację „sprzedaj”, wydaną przez DM PKO BP, którą oprotestowali drobni akcjonariusze.

Indywidualni posiadacze akcji wrocławskiej Kogeneracji, producenta ciepła i energii elektrycznej kontrolowanego przez francuski EDF, mogą liczyć na zainteresowanie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).


Kwestia sporna
„Puls Biznesu” informował wczoraj, że drobni akcjonariusze poskarżyli się nadzorcy na Dom Maklerski PKO BP. Ich zdaniem, rekomendacja wydana przez analityka tego biura, w której walory Kogeneracji zostały wycenione na 41 zł (plus 2,36 zł dywidendy za 2007 r.), była sporządzona nierzetelnie, bo nie uwględniała faktycznej wartości cennych aktywów spółki nieprzynoszących obecnie dochodu. Analityk wycenił spółkę tzw. metodą dochodową na nieco ponad 600 mln zł. Tymczasem zdaniem drobnych akcjonariuszy, analiza fundamentalna daje wyniki rażąco odbiegające od tej wyceny. Jak twierdzi Zbigniew Kulczyński, jeden z indywidualnych inwestorów, którzy zwrócili się do KNF, faktyczna wartość Kogeneracji to około 4 mld zł.


Konflikt interesów
Nadzorca, który pod koniec ubiegłego tygodnia dostał kilka pism drobnych akcjonariuszy w tej sprawie, obiecuje, że przyjrzy się rekomendacji.

— Zbadamy ją pod kątem formalnym. Sprawdzimy, czy została sporządzona zgodnie z rozporządzeniem, które reguluje zasady wydawania rekomendacji — mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

Komisja zapowiada również, że przeanalizuje zarzut indywidualnych akcjonariuszy, których zdaniem DM PKO BP, rekomendując niską cenę i sprzedaż akcji Kogeneracji drobnym inwestorom, mógł działać w konflikcie interesów. Chodzi o kredyt, którego udzielił PKO BP na budowę bloku energetycznego w spółce zależnej Kogeneracji — Elektrociepłowni Zielona Góra. Indywidualni inwestorzy uważają, że kontrowersyjna rekomendacja służy interesom EDF. Obawiają się, że może ona ułatwić Francuzom skupienie walorów spółki na giełdzie za ułamek ich rzeczywistej wartości.

Francuski inwestor nie komentuje sprawy i nie ujawnia, czy faktycznie ma w planach ogłoszenie wezwania na spółkę. Od chwili zdobycia kontroli nad Kogeneracją miał kilka lat, by zwiększyć swój stan posiadania, ale dotychczas tego nie zrobił.


Nowa wycena
Zwraca na to uwagę Ludomir Zalewski, analityk DM PKO BP, który przygotowywał rekomendację. Przypomnijmy, że w rozmowie z „Pulsem Biznesu” autor podtrzymał swoje wnioski dotyczące niskiej atrakcyjności inwestycji dla drobnych akcjonariuszy. Samą wycenę prawdopodobnie podwyższy ze względu na zmianę projektu rozporządzenia w sprawie limitów emisji CO2, co wpłynie na wyniki Kogeneracji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane