Czytasz dzięki

Nagrody Nobla będą wyższe

ARŻ, Reuters
opublikowano: 24-09-2020, 09:39

Fundacja Nobla poinformowała, że laureaci prestiżowych nagród w tym roku otrzymają dodatkowy 1 mln koron (ok. 110 tys. dolarów), pisze Reuters.

„Decyzja została podjęta ze względu na to, że nasze koszty i kapitał są w stabilnej relacji” – stwierdził szef fundacji Lars Heikensten w rozmowie z „Dagens Industri”.

Zobacz więcej

Medal wręczany laureatom Nagrody Nobla

Fot. ProtoplasmaKid/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Aktualna wysokość nagrody wyniesie 10 mln koron. Kwota nagrody zmieniała się w czasie, począwszy od 150 tys. koron do 1 miliona koron w 1981 roku. Wartość wzrosła gwałtownie w latach 80. i 90. XX wieku, osiągając 9 milionów koron w 2000 roku i 10 milionów rok później. Została obniżona po światowym kryzysie finansowym.

Wynalazca dynamitu Alfred Nobel pozostawił około 31 mln koron, co według fundacji jest równowartością ok. 1,8 mld koron w dzisiejszych pieniądzach, na sfinansowanie nagród przyznawanych od 1901 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Reuters

Polecane