Najbardziej podziwiane firmy

„Fortune” po raz kolejny opublikował swoją listę. Zdominowały ją firmy nowych technologii i internetu

Amerykański magazyn „Fortune” opublikował kolejną edycję rankingu najbardziej podziwianych firm. Na pierwszym miejscu sklasyfikował Apple’a, giganta branży nowych technologii i producenta takich gadżetów, jak iPhone i iPad. Koncern z kalifornijskiego Cupertino wyprzedził Amazona, internetowego detalistę, i Google’a, właściciela wyszukiwarki. Podium zajęły więc spółki opierające działalność na technologiach i sieci. Tuż za najlepszą trójką uplasował się Berkshire Hathaway, konglomerat Warrena Buffetta, słynnego inwestora, który w weekend pochwalił się rekordowymi zyskami za 2013 r. W najlepszej dziesiątce nie zabrakło też firm z branży spożywczej. Piąte miejsce zajął Starbucks, sieć kawiarni, a szóste Coca-Cola, producent napojów.

Czołówkę uzupełniają Walt Disney, koncern medialny, FedEx, firma logistyczna, linie lotnicze Southwest Airlines i wielobranżowa korporacja General Electric. „Fortune” na początku selekcji miał w zestawie około 1,4 tys. przedsiębiorstw z listy największych firm w USA i „Fortune’s Global 500”. Na kolejnych etapach tworzenia rankingu autorzy wzięli pod uwagę największe koncerny w poszczególnych branżach i skorzystali z pomocy partnerów w Hay Group, którzy przeprowadzili ankietę wśród menedżerów, dyrektorów i analityków. Oceniano firmy pod względem takich kryteriów jak wartość i odpowiedzialność społeczna. W głosowaniu na końcową „50” najbardziej podziwianych przedsiębiorstw wzięło udział prawie 4 tys. respondentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu