Najbardziej zadłużone samorządy (RANKING)

  • Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 24-09-2014, 12:25

259 proc. - tyle długu w relacji do rocznego dochodu ma Rewal, najbardziej zadłużona gmina w Polsce. Wśród dużych miast liderem zadłużenia jest Toruń.

To, czym się martwił w 2010 r. minister Jacek Rostowski, nie przyprawia już o ból głowy jego następcy - Mateusza Szczurka. Licznik zadłużenia samorządów, wliczany do długu publicznego, od trzech lat praktycznie stoi w miejscu. Na koniec 2013 r. zatrzymał się na poziomie 69,16 mld zł.

- Sytuacja finansowa samorządów jest generalnie trudna, ale mówienie o katastrofie należy traktować jako strategię lobbingową samorządów -  ocenia Paweł Swianiewicz, autor zestawienia zadłużonych samorządów, które publikuje dwutygodnik „Wspólnota”.

Podstawą rankingu jest wskaźnik długu do rocznego dochodu samorządu (zdaniem prof. Swianiewicza – ważny, acz niedoskonały, bo nie uwzględnia nadwyżki operacyjnej). W takim ujęciu najbardziej zadłużonym województwem w Polsce jest mazowieckie (73,4 proc.). Wśród miast wojewódzkich prym wiedzie Toruń (86,3 proc.), powiatowych – Myślenice (106,4 proc.), a grodzkich — Siedlce (76,9 proc.). W kategorii „małe miasta” na czele jest dolnośląski Przemków (98,34 proc.). Wśród powiatów najbardziej zadłużony jest tucholski (72,2 proc.). Absolutną rekordzistką jest zachodniopomorska gmina wiejska Rewal. W jej przypadku wskaźnik wynosi prawie 259 proc.!

Toruń nie widzi powodu do zmartwienia.

- Oczywiście chciałabym, żeby poziom zadłużenia był niższy [na koniec tego roku około 960 mln zł – red.], ale po pierwsze, nie mamy kłopotów z jego obsługą, po drugie, nie przejedliśmy tych pieniędzy, tylko zrealizowaliśmy inwestycje, które będą służyć mieszkańcom przez wiele lat – twierdzi Magdalena Flisykowska, skarbnik Torunia.

Podkreśla, że miasto nie ma kredytów krótszych niż 15-letnie. Większość długu została zaciągnięta w EBI na 26 lat. To powoduje, że miasto wypracowuje nadwyżkę operacyjną.

- Gdybyśmy się uparli, w ciągu ośmiu lat moglibyśmy spłacić całość długu, oczywiście rezygnując z inwestycji. Oczywiście tego nie zrobimy, bo mamy przed sobą nową perspektywę unijną. Toruń zamierza obficie czerpać z tego źródła – mówi Magdalena Flisykowska.

Samorządowcy z Torunia policzyli, że do 2022 r. mogliby zrealizować projekty za 3,2 mld zł przy założeniu, że 85 proc. refinansuje Bruksela.

- Oczywiście to założenie idealne. Dlatego pewnie zweryfikujemy listę naszych życzeń. Na pewno dobrze jesteśmy przygotowani do projektów drogowych – podkreśla skarbniczka Torunia.

Ranking zadłużonych samorządów (zadłużenie do rocznego dochodu w proc.)

Województwa


Miasta wojewódzkie


Miasta grodzkie


Powiaty


Miasta powiatowe


Małe miasta


Gminy wiejskie

       
Całość zestawienia>>

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane