Najbardziej zadłużony kraj na świecie

opublikowano: 03-09-2013, 08:46

Seszele na Oceanie Indyjskim są najbardziej zadłużone na świecie. Ich dług netto sięga 152 proc. PKB.

Jubilee Debt Campaign, organizacja działająca na rzecz oddłużenia krajów rozwijających się, opublikowała listę najbardziej zadłużonych krajów. Po zajmujących pierwsze miejsce Seszelach, kolejne zajmują Portugalia, Irlandia i Grecja. Łącznie dłużników jest 127. Wierzycieli netto jest 36. Największym jest Singapur, w przypadku którego nadwyżka wynosi 294 proc. PKB. Kolejne miejsca zajmują Szwajcaria, Arabia Saudyjska i Norwegia.

Ekonomiści, którzy stworzyli listę Jubilee Debt Campaign na podstawie danych Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, OECD i banków centralnych, zwracają uwagę, że kraje-wierzyciele są zwyczajowo postrzegane jako „moralnie wyższe” w porównaniu z krajami dłużnikami. Tymczasem według ich oceny, „są one tak samo odpowiedzialne za kryzys zadłużenia w świecie coraz bardziej charakteryzującym się wielką nierównowagą”. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane