Najbogatsze kobiety świata

opublikowano: 08-03-2013, 00:00

Kobiety z największymi majątkami są już najczęściej babciami, a miliardy na kontach zawdzięczają spadkowi po mężach lub rodzicach. Powiększa się jednak liczba tych, które dorobiły się fortun samodzielnie

Na liście 100 najbogatszych ludzi świata, codziennie aktualizowanej przez Bloomberg, nie ma ani jednej kobiety, która tak duży majątek zawdzięcza wyłącznie własnej pracy. Wszystkie 11 figurujących tam pań albo odziedziczyły fortunę po rodzicach — jak Francuzka Liliane Bettencourt, albo po bogatym mężu (najbogatsza kobieta świata — Christy Walton).

Liliane Bettencourt, córka założyciela koncernu kosmetycznego L’Oreal [FOT. EASTNEWS]
Liliane Bettencourt, córka założyciela koncernu kosmetycznego L’Oreal [FOT. EASTNEWS]

Wyjątkiem może być tu Australijka Gina Rinehart (5. na liście), która wprawdzie odziedziczyła kopalnię po ojcu, ale obecnych miliardów nie była ona wówczas warta. Gina pracą i własnym zarządzaniem doprowadziła rodzicielską fortunę do rozkwitu, płacąc jednak za to relacjami z własnymi dziećmi. Ze wszystkimi jest obecnie w konflikcie, nie chcąc oddać im w zarządzanie wypracowanej przez siebie fortuny.

W podobnym konflikcie jest również właścicielka koncernu L’Oreal, 91-letnia Liliane Bettencourt. Starsza pani wywołała w 2007 r. prawdziwy obyczajowy skandal, kiedy prasa zaczęła ujawniać, jak drogimi prezentami obsypuje swojego 20 lat młodszego przyjaciela — Franćois-Marie Baniera.

W efekcie jej córka Francoise doprowadziła do wydania wyroku ubezwłasnowalniającego w 2011 r. bogatą mamę. Podobnych problemów raczej nie przeżywają miliarderki, które do swojej fortuny doszły samodzielnie. Rok temu „Forbes” naliczył ich zaledwie 14, a obecnie już 24. Do rankingu 100 najbogatszych Bloomberga nie mają jeszcze szansy się dostać, bo ich majątki oscylują w granicach „zaledwie” 1-6 mld USD („najbiedniejszy” miliarder Bloomberga ma ponad 10 mld). Wśród nich najwięcej jest Chinek i Amerykanek, w tym m.in. medialna gwiazda Oprah Winfrey czy Sara Blakely, która dorobiła się fortuny na wymyślonej przez siebie bieliźnie wyszczuplającej. Za najbogatszą kobietę świata, z majątkiem zdobytym samodzielnie, „Forbes” uznał w tym roku Hiszpankę Rosalię Mera, która razem z byłym mężem założyła sieć Zara. Grono tych pań powiększyło się w tym roku również o projektantkę kobiecej mody Tory Burch, której kolekcje zyskują coraz większą popularność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane