Najbogatszy Czech zginął na Alasce

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 29-03-2021, 08:11

Miliarder Petr Kellner, najbogatszy Czech, zginął w katastrofie helikoptera na Alasce — poinformował Reuters.

Był założycielem finansowego imperium — funduszu PPF Group. Wraz z nim w wypadku śmierć poniosło pięć osób.

Petr Kellner był pierwszym Czechem, który 15 lat temu znalazł się na liście światowych miliarderów Bloomberga. Ostatnio agencja szacowała majątek miliardera na 15,7 mld USD, co plasowało go na 123. miejscu listy miliarderów. Czeska edycja miesięcznika „Forbes” pod koniec 2020 r. podsumowała Petra Kellnera na 267 mld CZK, czyli równowartość 44,1 mld zł, dzięki czemu po raz kolejny zajął pierwsze miejsce na liście najbogatszych Czechów i Słowaków.

Petr Kellner był właścicielem większościowego pakietu akcji holdingu inwestycyjnego PPF Group. Aktywa funduszu, według stanu na czerwiec 2020 r., wynosiły 44 mld EUR (52 mld USD). Istniejąca od 1991 r. grupa PPF jest zaangażowana jest m.in. w finanse, telekomunikację, produkcję, media i biotechnologię, a jedną z głównych jej działalności w finansach jest firma pożyczkowa Home Credit, która działa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. w Polsce. Największym rynkiem dla spółki są jednak Chiny.

„Sytuacja jest porównywalna z tą, kiedy po śmierci Steve'a Jobsa koncern Apple stracił współzałożyciela i wizjonera. Mimo tego ciosu, dzięki kluczowym pracownikom, którzy ściśle przez lata współdziałali z Jobsem Apple nadal pomyślnie się rozwija. Podobnie w PPF są ludzie, które mają potencjał, by zapewnić ciągłość i dalszy rozwój tej grupy” – uważa Lukáš Kovanda, główny ekonomista banku Trinity i członek Krajowej Rady Gospodarczej czeskiego rządu.

Najbogatszy Czech był dla wielu rodaków symbolem sukcesu, ale jego działalność spotykała się również z krytyką. Powodem było przede wszystkim zaangażowanie PPF w interesy z rosyjskimi i chińskimi przedsiębiorcami. Firma inwestowała w Rosji nawet wtedy, gdy zaraz po aneksji Krymu na ten kraj nałożono międzynarodowe sankcje.

W 2019 r. firma Home Credit wynajęła PR-owców, którzy mieli poprawić wizerunek „chińskiego komunistycznego reżimu” w Czechach. Było to w tym samym czasie, gdy czeskie służby kontrwywiadowcze przestrzegały przed rozprzestrzenianiem się chińskich wpływów w Czechach jako jednego z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa.

Petr Kellner był dwukrotnie żonaty i miał czwórkę dzieci, a jedną z jego córek była Anna Kellnerová, 24-letnia amazonka, kilkukrotna mistrzyni Czech w skokach przez przeszkody w kategorii juniorów oraz młodych jeźdźców. Jest też partnerką życiową Daniela Křetínskiego, innego czeskiego multimiliardera, którego majątek szacowany jest na 70 mld CZK, czyli 11,6 mld zł. Ten 45-letni przedsiębiorca w Polsce znany jest głównie jako akcjonariusz grupy Energetický a prumyslový holding (EPH).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane