Najbogatszy Słowak i jego warszawski wieżowiec

opublikowano: 07-10-2019, 12:25

Liderem najnowszej listy słowackich multimilionerów jest Ivan Chrenko. Zdetronizował Andreja Babiša, choć majątek tego drugiego jest… dwa razy większy.

Numer 1 w rankingu najbogatszych Słowaków, jaki opublikowała w minionym tygodniu lokalna edycja miesięcznika Forbes, jest Ivan Chrenko, właściciel firmy deweloperskiej HB Reavis. Jego majątek oszacowano tym razem na 1,39 mld EUR. W zeszłym roku było to 1,13 mld EUR, co dało przedsiębiorcy pozycję wicelidera listy. Wyprzedzał go wtedy Andrej Babiš. Majątek tego Słowaka z czeskim paszportem, szefa rządu Republiki Czeskiej i właściciela koncernu Agrofert, podsumowano w 2018 r. na 3,4 mld EUR. Andrej Babiš wprawdzie ostatnio zubożał, ale wciąż dysponuje majątkiem wartym ponad 2,7 mld EUR. Ivanowi Chrenko udało się wysforować na czoło listy tylko dlatego, że Forbes Andreja Babiša tym razem… w ogóle nie uwzględnił.

Redaktor naczelny pisma Juraj Porubský wyjaśnia, że polityk i biznesmen w globalnym rankingu najbogatszych ludzi na świecie Forbesa funkcjonuje pod czeską flagą. I tak też od tego roku patrzeć będzie na niego słowacka edycja miesięcznika.

Ivan Chrenko, nazwany nowym „Babišem”, jest dobrze znamy także w Polsce. Jego firma ma u nas kilka wielkich projektów, z którym najbardziej spektakularny, to budowa kompleksu Varso w centrum Warszawy. Najwyższy z trzech powstających tam wieżowców, ma liczyć 310 m, co uczyni go najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.

HB Reavis stawia też kampus biurowy Forest na granicy Śródmieścia i Żoliborza w Warszawie. Wcześniej firma zbudowała i sprzedała m.in. kompleks West Station przy stołecznym Dworcu Zachodnim. Poza Polską HB Reavis działa też na rodzimym, słowackim rynku, w Wielkiej Brytanii, Czechach oraz na Węgrzech.

Wiceliderem listy najbogatszych Słowaków jest Jaroslav Haščák, współwłaściciel słowacko-czeskiej firmy inwestycyjnej Penta Investments, która również ma w Polsce swój oddział i działa na naszym rynku. Majątek Jaroslav Haščák oszacowano tym razem na 960 mln EUR, czyli o 130 mln EUR więcej niż przed rokiem.

Na najniższym stopniu podium znalazł się Tomáš Chrenek wraz z rodziną. Uwzględniono go w rankingu, choć – podobnie jak Andrej Babiš – jest obywatelem Czech. Jego majątek, na który składają się udziały w holdingu Finitrading, firmy energetycznej Moravia Energo, studia filmowego Barrandov, sieci szpitali Agel czy ukraińskich kopalni rudy żelaza, wart jest 680 mln EUR, czyli o 100 mln EUR więcej niż w 2018 r.

Numerem 4 jest właściciel firmy Eco-Investment Milan Fiľo, którego podsumowano na 670 mln EUR. Na kolejnej pozycji znalazł się Miroslav Trnka, założyciel i główny współwłaściciel słowackiego producenta oprogramowania Eset. Wartość jego majątku oszacowano na 660 mln EUR.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu