Najdroższa whisky w historii

Kolekcjonerska butelka Macallana M w ekskluzywnej karafce od Lalique jest obecnie najdroższą whisky w historii. Nabywca zapłacił za nią 632 tys. USD (1,94 mln zł) podczas aukcji charytatywnej w hongkońskim Sotheby’s.

Kwota jest o 172 tys. USD wyższa od ceny najdrożej dotychczas zlicytowanej whisky, czyli również Macallana sprzedanego w 2010 r. za 460 tys. USD również przez Sotheby’s.

— Na cenę whisky wpływają takie czynniki jak jakość, wiek, rocznik, ograniczona podaż i dostępność, oprawa czy unikatowość — tłumaczy Piotr Suchodolski, ekspert od inwestycji alternatywnych w Wealth Solutions.

Sprzedana teraz rekordzistka to Macallan M wyprodukowana w zaledwie czterech karafkach o pojemności 6 litrów, czyli największej wypuszczonej do tej pory przez legendarną francuską firmę Lalique. Zanim udało się je stworzyć ,17 rzemieślników musiało podjąć około 40 nieudanych prób. Wypełniono je natomiast mieszanką prawie 20 tys. destylatów, które pochodziły z różnych roczników od 1940 do 1990. Sprzedana 18 stycznia butelka to jak dotychczas jedyna z nich wystawiona na aukcji.

Druga będzie obiektem prywatnej sprzedaży, a dwie trafią od archiwum destylarni Macallan. Unikatowość tego projektu oraz ograniczona liczba karafek z pewnością wpłynęły na cenę na aukcji. Wcześniejszy rekord sprzedaży butelki whisky również był owocem współpracy destylarni Macallan oraz firmy Lalique. W 2010 r. ich wspólne dzieło Macallan Lalique Cire Perdue osiągnął na aukcji w Nowym Jorku cenę 460 tys. USD. Była to jedna z najstarszych whisky w historii, która leżakowała aż przez 64 lata i została wprowadzona na rynek w zaledwie jednym egzemplarzu. Jej rekordowa cena trafiła nawet do Księgi rekordów Guinnessa. Wśród najdroższych butelek whisky znajdują się również Dalmore Trintas, czyli trzy butelki 64-letniej whisky, które kupić można było za 100 tys. GBP, oraz 62-letni Dalmore Sinclair, który kosztował 125 tys. GBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Najdroższa whisky w historii