... najdroższe działki są przy zjazdach

Marlena Kaczmarek
opublikowano: 07-08-2000, 00:00

... najdroższe działki są przy zjazdach

Zdaniem pośredników w handlu nieruchomościami, największe ceny osiągnęły grunty znajdujące się przy planowanych zjazdach z autostrady. Obecnie ceny działek już nie rosną. Trwa oczekiwanie na rozpoczęcie budowy, które ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Jarosław Krajewski Biuro Nieruchomości Ager Poznań

- Hasło: autostrada podnosi atrakcyjność terenów najczęściej w oczach zbywców, a nie nabywców. Nie wszystkie grunty położone przy autostradzie są rzeczywiście korzystne dla inwestorów. Najbardziej rozchwytywane są obszary położone przy zjazdach. Dobre połączenie komunikacyjne cenią przede wszystkim przedsiębiorstwa spedycyjne. Część firm zastanawia się też, czy nie zakupić terenu przy autostradzie, po to aby umieścić na nim tablicę reklamową. Grunty położone 2-3 kilometry od autostrady nie są już tak atrakcyjne.

Aleksander Błaszczyk Biuro Nieruchomości Błaszczyk, Poznań

- Zwyżkowy ruch cen szczególnie obserwowalny jest w przypadku gruntów położonych przy zjazdach i wjazdach na autostradę. Są to jednak niewielkie tereny i dokonywane są tam raczej pojedyncze transakcje. Poza tym nie wszystkie grunty położone wzdłuż planowanej autostrady są przeznaczone pod działalność gospodarczą, a tylko takie są wartościowe dla inwestorów.

Ryszard Bartczak Biuro Nieruchomości Expertgrunt, Konin

- Jeszcze dwa lata temu w Koninie za ar ziemi płacono około 1000 zł, obecnie są to sumy wysokości 3-4 tys. zł. Grunty zdrożały w wyniku ogłoszenia budowy autostrady, a zaraz później w Koninie pojawiło się kilku dużych inwestorów. Niedaleko miasta ziemię zakupił niedawno Mercedes i Volkswagen-Audi. Zbudowano też ostatnio dużą fabrykę kartonów. Ponadto kilka znaczących transakcji, dotyczących gruntu dokonuje systematycznie pewna osoba prywatna, której nazwiska nie mogę ujawnić.

Franciszek Sawicki Biuro Nieruchomości Abakus, Konin

- W Koninie prawie dwu-, trzykrotne przebicie cen gruntów zauważalne jest szczególnie w gminie Stare Miasto, gdzie planowo autostrada ma mieć dwa zjazdy. Tymi terenami inwestorzy bardzo się interesowali i generalnie większość działek jest już sprzedana. Momentem kulminacyjnym był fakt zatwierdzenia ostatecznej trasy autostrady, co miało miejsce kilka lat temu. Od tamtej pory cena ziemi w strategicznych rejonach przy planowanej autostradzie znacznie zdrożała, i do tej pory utrzymuje się na tym samym poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marlena Kaczmarek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ... najdroższe działki są przy zjazdach