Najdroższe ulice na świecie i w Polsce

opublikowano: 19-11-2018, 22:00

Ile kosztuje prestiż, gdzie handlowcy płacą rekordowe czynsze i czy ulice muszą walczyć z internetem

Miasto z czerwoną flagą, na niej pięć płatków kwiatów orchidei z gwiazdkami, wyprzedziło Nowy Jork. W najnowszym rankingu najdroższych ulic handlowych świata, publikowanym cyklicznie przez Cushman & Wakefield, na pierwszym miejscu — po raz pierwszy od pięciu lat — znalazła się Causeway Bay w Hongkongu. W chińskiej enklawie prestiżu rocznie za najem powierzchni handlowej płaci się średnio 2671 USD za ft 2 , czyli około 8760 USD za m 2 ) — dzisiaj to największa stawka spośród wszystkich przeanalizowanych w raporcie miast, choć nie rekordowa, bo czynsze spadały rok do roku. Górna Piąta Aleja w amerykańskim mieście drapaczy chmur, ludzi sukcesu i największej giełdy świata — najbardziej prestiżowa ulica w 2017 r. — spadła na drugie miejsce. Powód? W stosunku do ubiegłego roku czynsze spadały tam jeszcze mocniej (z 3000 do 2250 USD za ft 2 , czyli 7380 za m 2 ) niż na Causeway Bay. Najdroższą ulicą handlową w Europie i trzecią na świecie jest londyńska New Bond Street. Czynsz za najem powierzchni handlowej wynosi tam średnio 1744 USD za ft 2 (5720 USD za m 2 ).

Ulice handlowe Causeway Bay w Hongkongu, ze swoimi luksusowymi
sklepami, od lat ścigają się z nowojorską 5th Avenue pod względem wysokości
czynszów. W ubiegłym roku na amerykańskiej alei stawki poszły jednak mocno w
dół.
Zobacz więcej

CENA PRESTIŻU:

Ulice handlowe Causeway Bay w Hongkongu, ze swoimi luksusowymi sklepami, od lat ścigają się z nowojorską 5th Avenue pod względem wysokości czynszów. W ubiegłym roku na amerykańskiej alei stawki poszły jednak mocno w dół. Fot. Bloomberg

Według analityków, świadczy to o tym, że właściciele luksusowych marek nadal uważają stolicę Wielkiej Brytanii za kluczowe miejsce handlu. Ranking, publikowany w raporcie „Main Streets Across the World”, prezentuje 446 najdroższych ulic handlowych z 65 krajów. W jego pierwszym wydaniu, w 1988 r., najdroższą ulicą handlową świata była nowojorska East 57th Street z czynszem 425 USD za ft 2 . Od tego czasu na pierwszym miejscu dominowały ulice Nowego Jorku albo Hongkongu — poza nimi sukces odniosła tylko tokijska Ginza. W listopadzie Cushman & Wakefield opublikował 30. wydanie raportu, które prezentuje najświeższe trendy na zmieniającym się rynku handlowym.

Zdaniem analityków, mimo pewnych różnic w poszczególnych krajach jest coś, co je łączy — najbardziej widoczny trend to „dalsza ekspansja sprzedaży online i wielokanałowej”. Dzisiaj żaden właściciel marki nie otwiera sklepu z wyszukaną aranżacją architektoniczną na prestiżowej ulicy bez uruchomienia jednocześnie sprzedaży w internecie. Na liście czołowych europejskich lokalizacji próżno szukać polskich miast z ich głównymi ulicami — poza brytyjskim liderem dominują na niej miasta włoskie i francuskie. Najdroższą polską ulicą pozostaje Nowy Świat — z rocznym czynszem 960 EUR za m 2 .

Za warszawskim traktem prowadzącym na Stare Miasto plasuje się ulica Floriańska w Krakowie. Na trzecie miejsce wraca stolica z ulicą Marszałkowską. Jedyna zmiana dotyczy placu Trzech Krzyży, który wyprzedził Chmielną i wskoczył na 4. miejsce. W przeciwieństwie do prestiżowych ulic włoskich czy francuskich nie znajdziemy tu szyldów marek z górnej półki. W ciągu ostatniego roku odnotowano w Polsce niewiele zmian.

— Zagraniczne marki planujące ekspansję w Polsce muszą uwzględnić specyfikę tutejszego rynku, na którym handel skupia się głównie w centrach handlowych. Na polskich ulicach dominują najemcy z branży gastronomicznej: restauracje, kawiarnie i puby. Jest zatem zupełnie inaczej niż w największych miastach innych europejskich krajów, gdzie zwykle przeważają najemcy modowi — mówi Małgorzata Dziubińska, zastępca dyrektora w Cushman & Wakefield.

W Europie najniższe czynsze za powierzchnie przy głównych ulicach handlowych są w Kownie, na Litwie, gdzie wynoszą 19 USD za ft 2. Największy wzrost czynszów rok do roku odnotowano w portugalskim Porto, przy Rua de Santa Catarina w dzielnicy Baixa — o 30,4 proc. (do 98 USD za ft 2), a największy spadek, o 24 proc., w tureckim Stambule, przy Bagdat Caddesi (do 178 USD za ft 2).

Najdroższe ulice handlowe w Polsce

  1. Nowy Świat, Warszawa
  2. Floriańska, Kraków
  3. Marszałkowska, Warszawa
  4. Plac Trzech Krzyży, Warszawa
  5. Chmielna, Warszawa
  6. Rynek, Kraków
  7. Półwiejska, Poznań
  8. Aleje Jerozolimskie, Warszawa
  9. Stawowa, Katowice
  10. Świdnicka, Wrocław

Źródło: Cushman & Wakefield

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy