Najdunau: Rosja nie jest gotowa do negocjacji

09-01-2007, 12:54

Rosja nie ma jeszcze sprecyzowanego stanowiska w kwestii negocjacji, powiedział białoruski wiceminister gospodarki. Moskwa nie określiła też kalendarza negocjacji, podkreślił.

Rosjanie nie są gotowi do podjęcia negocjacji w sprawie ropy naftowej - oświadczył we wtorek białoruski wiceminister gospodarki Uładzimir Najdunau, który przybył w przeddzień do Moskwy na pilne rozmowy związane ze sporem wokół dostaw ropy naftowej.

"Rosja nie ma jeszcze sprecyzowanego stanowiska w kwestii negocjacji. Strona rosyjska nie określiła też kalendarza negocjacji. Wszystko zależy od Rosjan" - powiedział Najdunau białoruskiej agencji BEŁTA wychodząc z rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu.

Najdunau kieruje delegacją, która przyleciała na rozmowy do Moskwy w poniedziałek wieczorem. We wtorek do Moskwy przybyła druga delegacja białoruska na czele z wicepremierem Andrejem Kabiakouem.

Eksport rosyjskiej ropy rurociągiem "Przyjaźń" przez Białoruś m.in. do Polski, Niemiec i na Ukrainę został wstrzymany w poniedziałek.

Strona rosyjska tłumaczy, że została zmuszona do tego kroku, bo Białoruś podbierała ropę, po tym, jak Moskwa odmówiła płacenia wprowadzonego przez Mińsk cła na tranzyt surowca płynącego przez białoruskie terytorium. Rosja uważa wprowadzenie opłat w wysokości 45 dolarów za tonę ropy za posunięcie pozbawione podstaw prawnych.

Rosyjski wiceminister rozwoju gospodarczego i handlu Siergiej Szaronow powiedział w poniedziałek, że Rosja będzie nalegać na to, aby przed rozmowami strona białoruska bezwarunkowo zniosła cło na tranzyt ropy przez swoje terytorium.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Najdunau: Rosja nie jest gotowa do negocjacji