Czytasz dzięki

Najdziwniejsze inwestycje z wielkimi zyskami

Tak niecodzienne lokaty kapitału, jak wieprzowina czy samochody rajdowe, dały zarobić więcej niż dobrze znane inwestorom akcje czy obligacje.

Magazyn „Bloomberg Markets” sporządził podsumowanie ostatnich 12 miesięcy na rynkach aktywów alternatywnych. Oto dziesięć niecodziennych lokat kapitału, które dały dobrze zarobić.

Zobacz więcej

Mercedes Benz W196

FOT. Bloomberg

DZIEŁA MARCELA DUCHAMPA — 465 proc.

Choć sztuka współczesna nie należała w ostatnich latach do dobrych inwestycji, to jednak niektórzy artyści byli wręcz rozchwytywani. Prace francuskiego artysty postimpresjonistycznego Marcela Duchampa zwiększyły w ostatnim roku wartość nawet kilkakrotnie.

DZIEŁA JACKSONA POLLOCKA — 320 proc.

Jedno z dzieł przedstawiciela ekspresjonizmu abstrakcyjnego zostało sprzedane za rekordowe 58,3 mln USD. Zmarły w 1956 r. malarz znany był z posługiwania się metodą polegającą na kapaniu farbą na płótno i rozpryskiwaniu jej.

OBRAZY VASUDEO GAITONDE — 198 proc.

Prace indyjskiego malarza również dały olbrzymie zyski. Jego sztuka jest najbardziej popularna w ojczyźnie, a jeden z obrazów sprzedano na aukcji w Bombaju za 3,8 mln USD.

WIEPRZOWINA — 56 proc.

Mięso wieprzowe okazało się najlepszą inwestycją na rynkach towarów rolnych. Jej ceny na Mercedes Benz W196 giełdach w USA są obecnie o ponad połowę wyższe niż przed rokiem.

SAMOCHODY RAJDOWE — 41 proc.

Jedną z najlepszych inwestycji ostatnich miesięcy okazały się klasyczne samochody rajdowe. Mercedes Benz W196 z roku 1954 został sprzedany na aukcji w Wielkiej Brytanii za rekordowe 29,5 mln USD. Samochodu używał kierowca Formuły 1 Juan Manuel Fangio. Wysokie stopy zwrotu notują ferrari z lat 50. i 60. Ferrari GTB NART Spyder z roku 1967 sprzedano za 27,5 mln USD, a kilka innych egzemplarzy osiągnęło ceny przekraczające 10 mln USD.

ZNACZEK Z 1867 R. — 26 proc.

Choć generalnie znaczki nie dały oszałamiającej stopy zwrotu, drożejąc w ciągu roku o zaledwie 2,6 proc., to jednak rzadkie okazy z dziewiętnastego wieku przynosiły wielokrotnie większe zyski. Jeden z nich, pochodzący z 1867 r., zyskał w ciągu 12 miesięcy 26 proc.

SOJA — 18,5 proc.

Ziarno kuzyna bobu przyniosło drugi spośród najlepszych wyników na rynkach surowców rolnych. Blisko 20-procentowa stopa zwrotu to lepszy wynik od osiągniętego przez bydło, ryż i drewno.

OPERATORZY SKRYTEK NA BAGAŻ — 16 proc.

Firmy zarządzające samoobsługowymi skrytkami na bagaż zyskały najwięcej spośród wszystkich rodzajów funduszy nieruchomości. Najwięcej, bo 37 proc., zyskały na giełdzie nowojorskiej notowania spółki Space Storage.

WINO CHATEAU PAVIE — 14 proc.

Choć inwestycje w wina przynosiły w ciągu ostatnich trzech lat straty, to jednak jeden gatunek nie tylko oparł się przecenie, ale również dał nieźle zarobić. Butelka pochodzącego z regionu Bordeaux Chateau Pavie z 2004 r. podrożała w ciągu ostatniego roku o blisko 15 proc.

RZADKIE MONETY — 10 proc.

Numizmaty dały w ciągu ostatnich 12 miesięcy zarobić ponad 10 proc., jednak niektóre monety przynosiły o wiele większe zyski. Brytyjska moneta z 1559 r. podrożała o ponad 27 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane