Najgłośniejsze przypadki insider tradingu

Sprawy wykorzystywania poufnych informacji do osiągania giełdowych zysków potrafiły spychać w niesławę postaci znane z ekranów telewizyjnych.

Znacznie większe pieniądze zarabiały jednak działające po cichu grube ryby insider tradingu. Podejrzenia, że ktoś wykorzystał wiedzę o zbliżającym się przejęciu Heinza, producenta keczupu, przez kontrolowane przez Warrena Buffetta Berkshire Hathaway, sprawiły, że problem insider tradingu wrócił na czołówki gazet finansowych. Właściciel konta, które obsługiwał bank Goldman Sachs, miał zarobić blisko 2 mln USD. To jednak grosze w porównaniu z najgłośniejszymi przypadkami insider tradingu w historii. Oto pięć z nich.

Jeff Skilling [FOT.BLOOMBERG]
Jeff Skilling [FOT.BLOOMBERG]
None
None

1. Insider w Enronie

Prezes niesławnego amerykańskiego bankruta sprzed blisko dekady przejdzie do historii nie tylko jako ten, który okłamywał akcjonariuszy prowadzonej przez siebie spółki. Jeff Skilling ustąpił ze stanowiska 14 sierpnia 2001 r. Nim Enron upadł w grudniu, były prezes zdążył sprzedać pakiet akcji wart 60 mln USD. W związku ze swoimi przewinami odsiaduje karę 25 lat w zakładzie poprawczym w stanie Kolorado.

2. Hedge-funder rekordzista

Bohaterem prawdopodobnie największej w historii afery związanej z insider tradingiem był Raj Rajaratnam, miliarder tamilskiego pochodzenia. Udowodniono mu 14 przypadków, gdy przy zawieraniu transakcji korzystał z poufnych informacji. Jego fundusze miały na tym zarobić 60 mln USD. Wśród jego informatorów byli Robert Moffat, typowany niegdyś na następnego prezesa IBM, i menedżerowie McKinsey & Company oraz Intela.

3. Prezenterka gra na giełdzie

Jeszcze większym echem w mediach odbił się przypadek Marthy Stewart, która sprzedała pakiet akcji spółki ImClone Systems na dzień przed ich 16-procentową przeceną. Jak się później okazało, amerykańska prezenterka i biznesmenka polskiego pochodzenia wykorzystała poufne informacje pochodzące od jej brokera. Oszczędziła na tym niespełna 50 tys. USD. Cena była wysoka. Odpokutować musiała 5-miesięcznym pobytem w więzieniu o złagodzonym rygorze.

4. Brak dowodów

Znacznie większej, bo sięgającej aż 750 tys., straty miał uniknąć inny znany amerykański biznesmen, Mark Cuban. Jak twierdziła amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), sprzedał on papiery spółki Mamma.com, wiedząc o zbliżającym się rozwodnieniu dotychczasowych akcjonariuszy. Pozew, który SEC złożyła przeciwko właścicielowi m.in. drużyny koszykarskiej Dallas Mavericks, został jednak oddalony.

5. Polski rekord

Najgłośniejszym przypadkiem wykorzystania poufnych informacji w Polsce była sprawa wycieku informacji z PGNiGw 2008 r. Jak twierdziła Komisja Nadzoru Finansowego, jeden z pracowników koncernu miał poinformować analityka zajmującego się spółką, że wyniki za trzeci kwartał będą znacznie gorsze, niż oczekiwano. Nieuprawnionych transakcji, o łącznej wartości około 30 mln zł, miało dokonać kilkanaście osób. Razem uniknęli strat sięgających około 900 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane