Najgorszy rok juana od 28 lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-12-2022, 11:54
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Tak mocno jak w 2022 r. juana nie osłabił się od niemal trzech dekad. To skutek silnego dolara i rosnących rozbieżności między polityką monetarną Ludowego Banku Chin i amerykańskiej Rezerwy Federalnej, informuje Reuters.

Lam Yik/Bloomberg

Choć podczas ostatniej w 2022 r. sesji chiński juan zyskał na wartości i był handlowany na poziomie około 6,9514 za dolara notując najniższy kurs wymiany od 14 grudnia, jednak w skali całego roku sytuacja wygląda zdecydowanie gorzej.

W 2022 r. chińska waluta osłabiła się o około 8,6 proc. i jest to największy spadek od 1994 r. kiedy to doszło do reformy rynku walutowego w Państwie Środka.

Na niekorzyść juana przemawia ostrożna polityka banku centralnego, który utrzymuje dosyć luźną politykę monetarną w przeciwieństwie do bardzo jastrzębiego Fed, agresywnie podnoszącego stawki procentowe. Juan osłabia się również na skutek rozczarowujących wyników gospodarki i problemów związanych z infekcjami Covid-19.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane