Najlepsi specjaliści widzą euro po 4 zł

Złoty umocni się do końca roku względem euro, po tym jak poprzednie 12 miesięcy zakończył pod kreską, przewidują specjaliści będący według agencji Bloomberg najlepszymi prognostami kursu złotego.

Specjaliści banków Barclays oraz UniCredit, zajmujący odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce w rankingu najlepszych prognostów za ostatni rok, przewidują spadek notowań euro do pułapu 4,05 zł. Tymczasem eksperci z BZ WBK spodziewają się osiągnięcia bariery 4,0 zł za euro. To oznaczałoby odbicie po ubiegłym roku. W 2013 r. złoty osłabił się do euro o 1,8 proc. Mimo to, po uwzględnieniu różnic w stopach procentowych, krajowej walucie udało się zmieścić w piątce najlepszych walut 2013 r. Zdaniem Barclays, w tym roku polska gospodarka odzyska siłę, co skłoni inwestorów do obstawiania zaostrzenia polityki pieniężnej NBP.

- Oczekujemy, że do lekkiego umocnienia złotego doprowadzi przyspieszenie wzrostu gospodarczego, które na tym etapie będzie napędzane eksportem – oceniał w wypowiedzi dla Bloomberga Koon Chow, analityk Barclays.

Na będące skutkiem ubiegłorocznych obniżek stóp procentowych spodziewane w tym roku ożywienie popytu wewnętrznego uwagę zwraca tymczasem Gaurav Saroliya, strateg UniCredit. Jak jednak przekonuje Piotr Bielski z BZ WBK, dynamika wydatków konsumentów będzie pozostawała w tyle za wzrostem eksportu, a to dobra wiadomość dla złotego.

- Wzrost gospodarczy nie tylko będzie szybszy, ale i bardziej zrównoważony. Oczekujemy znaczącego zmniejszenia deficytu na rachunku obrotów bieżących. Umocnienie waluty będzie także wspierane inwestycjami portfelowymi zagranicznego kapitału – dodaje Piotr Bielski.

 Ze względu na przyspieszenie wzrostu i dyskontowanie przyszłych podwyżek stóp najlepsi progności spodziewają się jednak dalszej presji na wzrost rentowności obligacji skarbowych. Jak jednak przewiduje Gaurav Saroliya z UniCredit, wzmocnienie popytu wewnętrznego będzie spierało hossę na warszawskiej giełdzie.

W krótkiej perspektywie potencjał umocnienia złotego uległ jednak wyczerpaniu, wynika z ankiety PAP wśród analityków. Specjaliści spodziewają się, że notowania euro zamkną miesiąc w przedziale 4,14 – 4,20 zł. W piątek złoty umocnił się względem wspólnej waluty o 0,6 proc., najbardziej od września, po tym jak minister finansów Mateusz Szczurek zapowiedział, ze do końca miesiąca budżet będzie miał pokrytych połowę potrzeb pożyczkowych na bieżący rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Najlepsi specjaliści widzą euro po 4 zł