Najlepsza od pół roku passa platyny

opublikowano: 07-08-2017, 18:27
aktualizacja: 07-08-2017, 18:29

Notowania platyny zmierzają w poniedziałek do zamknięcia zwyżką siódmej sesji z rzędu, co oznaczałoby najlepszą passę metalu od pół roku.

Zobacz więcej

platyna (fot. Bloomberg)

W poniedziałek ceny platyny zwyżkują o 0,4 proc., po raz pierwszy od kwietnia chwilowo wychodząc powyżej pułapu 970 USD za uncję. Do zakupów inwestorów skłoniło nałożenie przez USA nowych sankcji na Rosję, drugiego producenta metalu na świecie. Jeśli kupujący utrzymają przewagę do końca dnia, passa zwyżkowych sesji na rynku platyny wydłuży się do siedmiu i będzie najdłuższa od pół roku (tymczasem ubiegłotygodniowa, 3,3-procentowa, zwyżka cen była najsilniejsza od stycznia).

Rynek platyny, której ceny od początku roku wzrosły o 7,4 proc., usiłuje wyrwać się z zapoczątkowanej jeszcze przed kryzysem finansowym dekoniunktury. Nie pomaga w tym jednak odwrót samochodów z silnikiem diesla, w których platyny używa się do kontroli poziomu spalin. W ciągu ostatnich pięciu lat kruszec potaniał o 31 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu