Najlepsza sesja w Japonii od ponad 3 lat

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 21-03-2001, 09:36

Wskaźnik giełdy japońskiej wzrósł podczas sesji o niemal 7,5 proc. do poziomu 13103.94. Tak dobry wynik, mimo spadków na rynkach amerykańskich po decyzji FED był możliwy dzięki zmianie polityki Banku Japonii (BOJ) polegającej na powrocie do polityki zerowych stóp procentowych, na rzecz zwiększenia rezerw co ma przyczynić się do polepszenia sytuacji w sektorze bankowym. Gracze liczą także na interwencję ze strony funuszy rządowych w celu powstrzymania spadku kursów spółek.

Handel na początku sesji nie wskazywał na znakomite zakończenie. Nikkei, wrażliwy na spółki technologiczne tracił nawet około 0,4 proc. Jednak spółki "starej ekonomii" takie jak oczywiście banki oraz producenci statków zwiększali wycenę dzięki decyzji BOJ. Pojedynek między rozczarowaniem decyzją FED, a nadziejami związanymi z nowym torem w polityce BOJ ostatecznie przechylił się zdecydowanie na korzyść tej ostatniej i w rezultacie parkiet w Tokio zyskał status najsilniejszego na świecie.

Optymizmu na wyspach nie podzieliły inne rynki azjatyckie. Minimalnie zyskał koreański KOSPI, Hangseng stracił ponad 0,5 proc., a Straits Times w Singapurze zamknął się blisko 0,4 proc. niżej. Do spadków na giełdzie w Hongkongu przyczynił się China Mobile, gigant telefonii bezprzewodowej, który spadł o 3 proc. w obawie o wzrost konkurencji dla spółki. Brokerzy podsumowali handel w Azji jako nerwowe wyczekiwanie na reakcję rynków w USA po obniżce o 50 punktów stóp procentowych w tym kraju.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Najlepsza sesja w Japonii od ponad 3 lat