Najlepsze branże na parkiecie

Adrian Boczkowski Maciej Zbiejcik
20-08-2008, 00:00

Firmy wciąż korzystają ze wzrostu gospodarczego. Zwiększają przychody i zyski, ale z coraz większymi problemami.

Spółki spożywcze i IT — to typy analityków. Banki sobie

poradzą, ale czujność wskazana. Ostrożnie z firmami handlowymi

Firmy wciąż korzystają ze wzrostu gospodarczego. Zwiększają przychody i zyski, ale z coraz większymi problemami.

Sezon wyników II kwartału można uznać za zakończony. Zdecydowana większość spółek kolejny kwartał poprawiała wyniki. Optymizm jednak maleje, jeśli prześledzi się wyniki poszczególnych branż. O ile przychody na ogół udało się poprawić, o tyle ze zwiększaniem zysków był mały problem. Na 18 prześledzonych przez nas branż, aż 10 nie potrafiło zarobić więcej niż rok temu. Kolejną przypadłością było to, że tylko nieliczne sektory zdołały poprawić zeszłoroczne marże.

IT dopiero pokaże pazury

Sztuka ta udała się branży IT. Niespodziewanie popisała się najwyższą dynamiką zysków wśród wszystkich branż. Niektórzy inwestorzy głowią się, czy to tylko chwilowa zwyżka formy, czy coś więcej.

— Ważny w tej branży jest wzrost organiczny, ale motorem napędowym wyników drugiego kwartału była konsolidacja. W trzecim kwartale trendy powinny się utrzymać. Z racji wakacji ostrożne podchodziłbym do rezultatów tych miesięcy, szczególnie w spółkach zależnych od administracji publicznej. W związku z sezonowością w sektorze IT dobrych wyników spodziewałabym się dopiero w czwartym kwartale. Najlepszych rezultatów oczekuję po Asseco Poland — przewiduje Milena Olszewska, analityk ING.

Zapomniana branża

Niespodzianką II kwartału jest wysoka pozycja sektora spożywczego w rankingu wynikowym. Od wielu kwartałów nie jest to faworyt inwestorów. Tylko w tym roku WIG-Spożywczy stracił 40 proc. i oprócz indeksu WIG-Deweloperzy jest najgorzej zachowującym się wskaźnikiem sektorowym na krajowym parkiecie. Może więc warto odkurzyć zapomnianą branżę, która ostatnio borykała się z wieloma przeciwnościami losu.

— Tegoroczne lato sprzyjało konsumpcji, co przy rosnącej zamożności społeczeń- stwa spowodowało wyraźną poprawę wyników, choć nie u wszystkich. Taniejące surowce w branży spożywczej mogą sugerować, że kolejne kwartały będą udane dla tego sektora. Spółki spożywcze dużo eksportują, więc pomóc może też osłabiający się złoty — ocenia Wojciech Szymon Kowalski, analityk Biura Analiz i Koniunktur WS Kowalski.

Handlowe rozczarowanie

Wyraźnie z tonu spuściła branża handlowa. Zarówno detaliści, jak też hurtownicy mimo rosnących przychodów zanotowali spadek zysków. To może dziwić, bo rośnie konsumpcja.

— Spółkom handlowym dają się we znaki koszty szybkiego rozwoju, rosnące koszty wynagrodzeń i wynajmu powierzchni handlowych. To może ciążyć także na zyskach branży w kolejnych kwartałach tego roku. Spokojniejszy byłbym o dynamikę przychodów. Ale w związku z zapowiadanym spowolnieniem gospodarczym trudniejszy dla spó-łek pod względem sprzedaży może okazać się przyszły rok — sądzi Łukasz Kołaczkowski, analityk DM Millennium.

W drugim kwartale ze spadkiem marż musiało pogodzić się więcej branż. Choć dobry kwartał zanotowała branża budowlana, to już do dynamiki zysków producentów materiałów budowlanych należy mieć sporo zastrzeżeń.

Banki radzą sobie nieźle

W kolejnych miesiącach, tak jak w poprzednich, duże znaczenie dla ogólnej koniunktury giełdowej będą miały wyniki banków. To najlepiej reprezentowana branża w prestiżowym indeksie WIG20. W drugim kwartale banki radziły sobie znacznie lepiej, niż przewidywano. Cały rok też nie powinien być zły, ale w przyszłym może być różnie.

— W całym roku zyski giełdowych banków mogą wzrosnąć o 10 proc. r/r. Byłby to całkiem przyzwoity wynik. Jednak kolejny rok jest sporą niewiadomą, choć nie zakładam by spadły zyski banków — uważa Marta Jeżewska, analityk DI BRE Banku.

Zyski nie nadążają za sprzedażą

Po prześledzeniu wyników z drugiego kwartału pod kątem branż można mieć mieszane odczucia. Na 18 przeanalizowanych przez nas branż tylko 8 zanotowało większe zyski niż rok temu. Jeśli chodzi o przychody, sytuacja wygląda dużo lepiej. Gorsze osiągnięcie zanotowały trzy sektory. Niekwestionowanym liderem jest branża IT z dwucyfrową dynamiką przychodów oraz trzycyfrowym wzrostem zysków. Na przeciwległym biegunie znalazły się branże w dużym stopniu związane z eksportem — drzewna, producentów materiałów budowlanych i elektromaszynowa.

Analitycy typują

na drugie półrocze

Informatyka, paliwa

i chemia, niektóre firmy

medialne — te branże mogą

pozytywnie zaskoczyć.

Klaudiusz Wolny

prezes ECM DM

Nie ma powodów do poprawy sytuacji na GPW. A na słabym rynku nawet bardzo dobre wyniki nie pomagają kursom. Pomimo przeciwności polskie firmy radzą sobie bardzo dobrze. Szczególnie banki, które na Zachodzie przeżywają zapaść. Na negatywnej liście są u mnie firmy surowcowe, budowlane, informatyczne, deweloperzy i banki (dały już z siebie wszystko).

Marcin Stebakow

analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego

W II kwartale wynikami pochwaliły się Asseco Poland oraz ABG. Właśnie po nich można oczekiwać kolejnych dobrych danych. Dobre wyniki ma też TVN, który nie wyklucza podniesienia prognoz. Pozytywnie zaskoczyć wynikami mogą firmy chemiczne. Spółki z branży handlu detalicznego powinny utrzymać marże.

Kamil Wijatkowski

analityk Multifund.pl

Wyniki blue chipów napawają optymizmem. Rosnące koszty i słaba koniunktura na rynkach kapitałowych zmniejszy jednak tempo wzrostu zysków banków. Rekordowe ceny ropy wydają się historią. Obniżone marże rafinerii wracają do stałego poziomu, dlatego o dobre wyniki tego sektora możemy być spokojni. Wśród spółek telekomunikacyjnych Netia może pochwalić się rosnącą dynamiką przychodów, a TP większą marżą EBITDA. Budownictwo jest wciąż atrakcyjne, ale jedynie specjalistyczne.

Adrian Boczkowski

Maciej Zbiejcik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski Maciej Zbiejcik

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Najlepsze branże na parkiecie