Najlepsze drużyny świata są w bardzo słabej formie

Cezary Koprowicz
opublikowano: 04-06-2002, 00:00

Faworyci rozczarowali. Chorwacja przegrała 0:1, a Brazylia wymęczyła zwycięstwo z Turcją 2:1. Nie zawiedli tylko Włosi, którzy bez problemu pokonali Ekwador 2:0.

Medaliści ostatnich piłkarskich mistrzostw świata we Francji nie mogą raczej zaliczyć początku turnieju do udanych. Francja — najlepsza drużyna globu — przegrała piątkowy mecz otwarcia z Senegalem. W poniedziałek jej los podzielili Chorwaci. Trzecia drużyna świata sprzed czterech lat przegrała z Meksykiem 0:1.

Chorwaci nie przypominali ambitnej drużyny sprzed czterech lat. Tylko na początku spotkania mieli przewagę, ale jej efektem były tylko rzuty rożne (sześć w pierwszych 20 minutach).

Na boisku dominowali Meksykanie. Jedyny gol padł w 60. minucie z rzutu karnego, gdy Boris Zivkovic sfaulował Cuauhtemoca Blanco. Gola zdobył faulowany Meksykanin. Zivkovic został usunięty z boiska.

Brazylijczycy wymęczyli zwycięstwo 2:1 z bardzo twardo walczącymi Turkami. Tu też o zwycięstwie decydował rzut karny. W 87 minucie gry turecki obrońca Alpay Ozalan przewrócił Luizao. W opinii obserwatorów faul nastąpił jeszcze przed polem karnym.

Pierwszą bramkę zdobyli Turcy w 45. minucie. Brazylijczycy wyrównali 4 minuty po przerwie. Mecz był bardzo zacięty, a piłkarze tureccy kończyli mecz w dziewiątkę. Przeciwnicy wicemistrzów świata wiedzieli, o co grają. Każdy turecki piłkarz za awans do drugiej rundy otrzyma po 75 tys. USD.

W tej formie Brazylii będzie trudno wywalczyć tytuł. Jedyne, co cieszy, to coraz lepsza dyspozycja Ronaldo, który zdobył wyrównującą bramkę.

Włosi zrealizowali swój plan i bez większych wysiłków pokonali Ekwador. Bardzo szybko objęli prowadzenie. Już w 7. minucie pierwszego gola zdobył Christian Vieri. Druga bramka padła w 27. min po kontrze Włochów. Christian Vieri pokonał bramkarza Ekwadoru w sytuacji sam na sam.