Najlepsze galerie handlowe są w...

  • Marta Sieliwierstow
02-10-2012, 09:51

Polskie Stowarzyszenie Najemców Powierzchni Handlowych (PSNPH) już po raz trzeci zorganizowało ranking najlepszych centrów handlowych. Najlepiej wypadł Kraków.

>> Zobacz 5 najlepszych galerii handlowych w Polsce

Miejsce piąte: Galeria Bałtycka w Gdańsku (FOT. arc)
Wyświetl galerię [1/5]

Miejsce piąte: Galeria Bałtycka w Gdańsku (FOT. arc)

Celem rankingu jest wyłonienie najlepszych obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 10 tys. mkw. Badanie prowadziła od 15 maja do 26 czerwca 2012 r. firma GFK Polonia.

W badaniu wzięło udział prawie 160 osób reprezentujących 55 sieci handlowych. Oceniono 200 obiektów, a do finalnego rankingu stanęły 84 centra, które oceniło co najmniej 5 osób. W ankiecie najemcy wystawiali obiektom oceny za komercjalizację, satysfakcję handlową i zarządzanie, a także za działania marketingowe. Wystawiali także ocenę ogólną. Każdy respondent ocenił średnio siedem centrów handlowych.

— Przepisem na sukces jest właściwa komercjalizacja w połączeniu z długofalową strategią rozwoju obiektu. Zbyt często deweloperzy i inwestorzy zapominają, że galerie są budowane dla klientów, nie dla najemców. A najemcy zapominają, że od przyrostu powierzchni nie wzrasta liczba klientów, natomiast rosną koszty utrzymania lokali — komentuje Anna Klinowska, prezes PSNPH.

Wyniki badania pokazują, że dla najemców małych centrów najważniejsze jest zarządzanie, a dla najemców dużych galerii bardziej liczą się komercjalizacja i marketing. Pod względem zarządzania obiektem i satysfakcji handlowej najlepiej oceniono Galerię Krakowską. Za najlepiej skomercjalizowaną najemcy uznali katowicką Silesia City Center, której przyznano także pierwsze miejsce za aktywność marketingową.

— Na rynku centrów handlowych nasila się konkurencja. Wygrane są obiekty, których zarządcy i właściciele konsekwentnie realizują strategie zapewniające im pozycję na rynkach lokalnych i regionalnych. Tylko dzięki współdziałaniu zarządzających i najemców można utrzymać uznanie klientów — komentuje wyniki rankingu Zofia Morbiato, prezes PSNPH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Najlepsze galerie handlowe są w...