Najlepsze i najgorsze akcje 2015 roku

opublikowano: 31-12-2015, 07:25

W minionym roku akcje 14 spółek z WIG osiągnęły stopę zwrotu przekraczającą 100 proc. Najlepszy w tym gronie był Bioton, a na podium znalazły się także Mex Polska i CI Games.

Bioton +200%

OFE odżyły
OFE odżyły
Tak udanego początku roku OFE nie miały już od dłuższego czasu. Oby ta tendencja utrzymała się na dłużej.
fot. Krystian Maj/FORUM

Powstał jak feniks z popiołów po tym, jak pod flagami chińskimi rozgorzała walka o dominację w akcjonariacie. Giełdowa Spółka Roku 2005, która tytuł ten zdobyła głosami analityków i maklerów, po dziesięciu latach wróciła do łask inwestorów, choć kapitalizacji na poziomie 1 mld zł daleko do rekordowej, wynoszącej około 6 mld zł.

Mex Polska +199%

Procentuje restrukturyzacja, polegająca m.in. na wycofaniu się z prowadzenia klubów muzycznych o obcobrzmiących nazwach i koncentracji biznesu na swojskich Pijalniach Wódki i Piwa.

CI Games +166%

Hossę na akcjach CI Games napędziły głównie oczekiwania związane z grą „Sniper: Ghost Warrior 3”.

Oponeo.pl +161%

Pomysł na biznes polegający na internetowej sprzedaży opon po prostu się sprawdza. W 2014 r. spółka po raz pierwszy sprzedała milion gum, wchodzi też na rynki zagraniczne.

Izo-Blok +145%

Biznes producenta podzespołów samochodowych jest stabilny, ale szczególnych powodów wzrostu kursu nie widać. Skutkuje chyba przeprowadzka z NewConnect i zapowiedzi akwizycji w Niemczech.

Chemoservis-Dwory +139%

Sowity zarobek na akcjach tej spółki to w zasadzie efekt trzech ostatnich miesięcy i ponownego trafienia w rewiry, w których porusza się kapitał spekulacyjny. W wynikach finansowych do września trudno jednak doszukać się rewolucji.

Opteam +136%

Firma współpracuje z funduszem Innova nad przejęciem pakietu 50 proc. akcji spółki Polskie ePłatności, której jest współzałożycielem. Nie wyklucza innych akwizycji, które wzmocnią jej ofertę.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Bytom +135%

Bytom stara się zerwać ze staroświeckim wizerunkiem, co pozwala mu zwiększać sprzedaż. Sprzyja mu też specyfika źródeł zaopatrzenia, która powoduje, że nie jest narażony na negatywny wpływ wysokiego kursu dolara.

Polnord +132%

Podobnie jak inni deweloperzy, spółka zwiększa sprzedaż mieszkań. Jednocześnie redukuje zadłużenie, które zeszło już poniżej 400 mln zł.

Voxel +126%

Kurs spółki nakręca nadzieja na wzrost znaczenia prywatnych placówek w systemie ochrony zdrowia i przekucie strat w przyzwoity zysk w ciągu dziewięciu miesięcy 2015 r.

Mostostal Warszawa +117%

Poprawa notowań idzie w parze z poprawą wyników. Zysk po trzech kwartałach był trzy razy większy niż w 2014 r. Wcześniej, przez trzy lata spółka notowała co najmniej 100 mln z straty rocznie.

Sfinks Polska +113%

Potencjał Sfinksa tkwi w prowadzonej ciągle restrukturyzacji. Spółce sprzyja też sytuacja makroekonomiczna.

Intersport Polska +106%

W 2014 r. spółka przeprowadziła restrukturyzację. EBITDA wzrosła o 50 proc., zysk netto jest na razie symboliczny, ale rok temu była strata.

Ciech +102%

Spółce pomaga sytuacja na rynku sody kalcynowanej, spadek cen węgla i restrukturyzacja przeprowadzona w 2014 r. i refinansowanie zadłużenia w 2015 r.

 

Wśród najgorszych spółek na czele znalazł się Starhedge, którego cena akcji spadła o ponad 80 proc. Niewiele mniej stracili prawie-bankruci, czyli Hawe i Kerdos.

spółka stopa zwrotu w proc.
Starhedge -80
Hawe -78
Kerdos -76
Getin Noble Bank -73
Czerwona Torebka -72
ZE PAK -66
Bogdanka -66
Kopex -65
Indata -65
Serinus -62

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński, Kamil Zatoński

Polecane