Najlepsze kredyty na dom pod miastem

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, Bankier.pl
opublikowano: 19-06-2016, 22:00

Budowa domu to duże wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Stresu związanego z samodzielnym prowadzeniem inwestycji można uniknąć, wybierając budynek z oferty dewelopera. W okolicach dużych miast nie brakuje osiedli z domami czekającymi na właścicieli. Podpowiadamy, który bank zaproponuje najlepsze warunki kredytu właśnie na dom pod miastem.

W czerwcowym rankingu kredytów hipotecznych poprosiliśmy banki o przedstawienie oferty kredytu hipotecznego dla przyjętego profilu kredytobiorców. W symulacji założyliśmy, że o kredyt na dom pod miastem będzie ubiegać się małżeństwo wychowujące dwójkę dzieci. Oboje małżonkowie pracują na umowę o pracę na czas nieokreślony. 36-letnia kobieta zarabia 3100 zł netto miesięcznie, a 38-letni mężczyzna — 4800 zł netto.

Dodatkowo otrzymują świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500 Plus. Okazuje się jednak, że w zdecydowanej większości banków nie będzie ono miało wpływu ani na zdolność kredytową, ani na warunki zaproponowanego kredytu. Profilowi klienci chcą kupić 125-metrowy dom na rynku pierwotnym. Położona w Grodzisku Mazowieckim pod Warszawą nieruchomość kosztuje 445 tys. zł. Zakładamy, że przyszli kredytobiorcy nie mają obecnie żadnych zobowiązań finansowych, a ich historia kredytowa nie kryje niespodzianek. Dodatkowo gospodarstwo domowe ma na utrzymaniu jeden samochód.

Dochody uzyskiwane przez badanych kredytobiorców pozwalają uzyskać w każdym banku zdolność kredytową na poziomie umożliwiającym sfinansowanie interesującej ich inwestycji. 9 spośród 16 banków, które odpowiedziały na ankietę Bankier.pl, skłonnych będzie udzielić kredytu z minimalnym, 10-procentowym wkładem własnym. Klienci będą musieli zaangażować 44,5 tys. zł, a kwota kredytu wyniesie 400,5 tys. zł.

Najlepszą ofertę kredytu z minimalnym wkładem własnym przedstawił Bank BPS, który w ramach trwającej promocji oferuje marżę wynoszącą 1,3 pkt. proc. Warunkiem jej uzyskania jest skorzystanie z innych produktów z oferty banku (m.in. konto osobiste, karta debetowa, karta kredytowa i ubezpieczenie nieruchomości) oraz pozytywnej oceny wiarygodności zgodnie z wewnętrznymi regulacjami banku. Drugie miejsce w zestawieniu zajęła oferta PKO Banku Polskiego, który przez pierwsze 12 miesięcy stosuje marżę obniżoną o 0,66 pkt. proc. Do czołówki trafiła również oferta Banku Zachodniego WBK, mimo że w czerwcu bank nieco podniósł marże.

Obecnie najniższa dostępna tu marża może sięgnąć 1,89 pkt. proc., ale zastosowana cena zależna jest od indywidualnej oceny ryzyka kredytowego. Jeśli kredytobiorcy zdecydują się na podwojenie wkładu własnego, lista instytucji gotowych sfinansować inwestycję znacznie się poszerzy. Klienci będą musieli zaangażować 89 tys. zł z własnej kieszeni, a kwota kredytu spadnie do 356 tys. zł. Posiadanie większego wkładu własnego ułatwi też znalezienie większej liczby ofert, w których marża wynosi mniej niż 2 pkt. proc. W opcji kredytu z 20-procentowym wkładem własnym na czele zestawienia również znalazła się oferta Banku BPS z promocyjną marżą 1,3 pkt. proc.

Drugie miejsce zajął Bank BPH, który nie udziela kredytów z wkładem własnym niższym niż 20 proc. Tu profilowi klienci mogliby, również w ramach promocyjnych warunków, otrzymać marżę wynoszącą 1,35 pkt. proc. Trzecie miejsce zestawienia należy do PKO Banku Polskiego. Warto zwrócić uwagę na różnice w prezentowanych przez banki, wyliczanych dla aktualnych warunków, łącznych kosztach kredytów. Różnice między ofertami z pierwszych i ostatnich miejsc zestawień przekraczają nieraz 100 tys. zł. Dlatego wybierając kredyt hipoteczny, warto dokładnie porównać możliwie największą liczbę ofert i warunków przedstawianych przez banki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy