Najlepsze lokaty na 6 i 12 miesięcy

opublikowano: 10-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Atrakcyjnych depozytów półrocznych oraz rocznych nie brakuje. Większość ma jednak dodatkowe wymagania, w których łatwo się pogubić.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • oprocentowanie których lokat spada najszybciej
  • jakie są najlepsze lokaty półroczne i roczne
  • czego wymagają od oszczędzających
  • jakie dają limity wpłat

Gdy RPP dokonała ostatniej jak do tej pory podwyżki stóp we wrześniu 2022 r., tylko jeden bank proponował więcej niż 7 proc. na depozycie długoterminowym. Sytuacja wkrótce uległa jednak poprawie, a instytucje, uginające się pod presją polityków, uczyniły 8 proc. w skali roku rynkowym standardem. To już powoli przeszłość - sytuacja zaczęła się stopniowo pogarszać, szczególnie jeśli chodzi o lokaty roczne, których oprocentowanie topnieje z każdym miesiącem. Upowszechniła się też praktyka żądania od klientów dodatkowych działań, które w wielu przypadkach mogą być uciążliwe - mowa nie tylko o wpłacie nowych środków czy konieczności założenia konta, ale akceptacji zgód marketingowych (w przypadku ofert promocyjnych banki Pekao i ING zawsze ich wymagają). Postanowiliśmy się więc przyjrzeć ofertom również pod tym kątem i stworzyć zestawienie najbardziej atrakcyjnych lokat długoterminowych z możliwie małą liczbą wymagań.

Sytuacja zaczęła się stopniowo pogarszać, szczególnie jeśli chodzi o lokaty roczne, których oprocentowanie topnieje z każdym miesiącem.

Lokaty półroczne

Lokata mobilna w ofercie specjalnej – Credit Agricole – 10 proc.

Rekordzista pod względem oprocentowania na rynku ma dość przystępne warunki. Oferta skierowana jest tylko do nowych klientów, jednak aby się takowym stać, wystarczy założyć konto indywidualne (dla stałych klientów jest lokata na nowe środki z oprocentowaniem 8 proc.). Konieczne będzie też pobranie aplikacji mobilnej, w której przez 14 dni dostępne będzie promocyjne 10 proc. na 180 dni dla środków od 1 do 50 tys. zł. Kapitalizacja odbędzie się na koniec okresu i nie ma możliwości zerwania lokaty z zachowaniem odsetek.

Lokata na nowe środki w promocji – mBank – 8,05 proc.

Flagowa oferta mBanku skierowana jest zarówno do nowych, jak i starych klientów. Wymagana jest wpłata nowych środków, trzeba mieć też darmowe konto osobiste lub rachunek oszczędnościowy. Lokatę można założyć przez telefon, internet lub w oddziale. Nie ma limitu co do liczby rachunków, ale łączna zdeponowana kwota nie może przekroczyć 500 tys. zł. Kapitalizacja odbywa się na koniec okresu, natomiast wcześniejsze zerwanie pozwala zachować wypracowane odsetki.

Lokata Plus – Toyota Bank – 8,1 proc.

Propozycja Toyota Banku jest bardzo podobna do tej od mBanku. Ma stałe oprocentowanie z kapitalizacją na koniec okresu, po zerwaniu daje wypracowane odsetki, nie ma też limitu lokat. Kierowana jest do nowych i starych klientów, posiadających konto osobiste - w Toyota Banku nie zawsze jest darmowe (przy braku transakcji i określonej liczby wypłat z bankomatu pobierane są opłaty) oraz ma ograniczoną funkcjonalność (nie ma przelewów natychmiastowych). Ponadto można ją założyć tylko przez Internet, a maksymalny wkład to 40 tys. zł.

Lokata standardowa – Inbank – 8 proc.

Oferta dla nowych i stałych klientów bez konieczności zakładania konta, dla dowolnych środków. Wystarczy skorzystać z niej przez Internet i wpłacić między 5 a 50 tys. zł. Nie ma limitu dla liczby lokat, grunt, aby ich łączna wartość nie przekraczała 1 mln zł. Depozyty założone w Inbanku gwarantowane są do kwoty 100 tys. EUR przez estoński fundusz gwarancyjny Tagatisfond (w Polsce analogiczną ochronę daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny).

Lokata Online Nowe Środki - Santander Consumer Bank – 7,66 proc.

Mniejsze oprocentowanie lokata Santandera nadrabia warunkami. Nie wymaga założenia konta bankowego, dostępna jest przez Internet dla nowych i stałych klientów. Oczekuje tylko nowych środków w wysokości od 1 do 400 tys. zł. Nie daje jednak możliwości wcześniejszego zerwania lokaty, a odsetki kapitalizowane są na koniec okresu.

Lokaty roczne

Lokata na nowe środki w promocji – mBank – 8,15 proc.

Oprócz oprocentowania roczna lokata mBanku dużo nie różni się od półrocznej. Skorzystać z niej mogą nowi i stali klienci, potrzebne im będzie tylko darmowe konto osobiste i nowe środki w wysokości od 1 do 500 tys. zł. Otworzyć lokatę można przez Internet, telefon i w oddziale. Zerwanie pozwoli zachować część wypracowanych odsetek, kapitalizacja odbywa się jednak na koniec okresu.

Lokata Online Nowe Środki - Santander Consumer Bank – 7,2 proc.

Jedynym restrykcyjnym wymogiem oferty jest konieczność wpłaty nowych środków, poza tym oferta jest przystępna. Obowiązuje dla środków od 1 do 400 tys. zł, kierowana jest do nowych i stałych klientów, bank nie wymaga posiadania konta osobistego. Założyć ją należy przez Internet. Kapitalizacja odsetek jest na koniec okresu, a zerwanie lokaty spowoduje ich utratę.

Lokata na Nowe Środki - Credit Agricole – 7 proc.

Wymagane są nowe środki nie większe niż 200 tys. zł oraz darmowe konto osobiste. Skorzystać z lokaty mogą nowi i obecni klienci, jednak nie przez Internet – tylko w oddziale lub przez telefon. Kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu, nie ma możliwości zachowania odsetek przy przedwczesnym zerwaniu.

Lokata Horyzont zysku – Millenium Bank – 7 proc.

Oferta jest niemal kopią tej proponowanej przez Credit Agricole. Aby ją założyć wystarczy konto osobiste i co najmniej 1 tys. zł nowych środków. Może to zrobić nowy i stały klient przez Internet lub w oddziale. Na odsetki w przypadku zamknięcia lokaty przed terminem nie ma co liczyć.

Nest Lokata Nowe Środki - Nest Bank – 6,75 proc.

Założenie lokaty jest możliwe tylko po zdeponowaniu tzw. nowych środków. Oferta kierowana jest do nowych i stałych klientów, którzy posiadają darmowe konto osobiste. Zaletą jest wyjątkowo wysoki limit wpłaty, wynoszący 2 mln zł przy braku ograniczeń co do liczby lokat (warto jednak pamiętać, że środki powyżej 100 tys. euro nie są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego). Skorzystać z oferty można w oddziale i przez Internet. Kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu, a po zerwaniu odsetki nie zostaną naliczone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane