Najlepszy kwartał złotego od trzech lat (RANKING)

Kończący się kwartał był najlepszy dla złotego od trzech lat. Niestety, krajowa waluta zademonstrowała siłę wyłącznie wobec mocno przecenionego przez działania EBC euro.

Stopy zwrotu z inwestycji w waluty po uwzględnieniu różnic w oprocentowaniu. Za walutę bazową przyjęto euro
Wyświetl galerię [1/2]

Stopy zwrotu z inwestycji w waluty po uwzględnieniu różnic w oprocentowaniu. Za walutę bazową przyjęto euro Bloomberg

W pierwszych trzech miesiącach roku złoty umocnił się do euro o 4,9 proc., a po uwzględnieniu różnic w oprocentowaniu dał zarobić 5,45 proc. To oznacza najlepszy kwartał złotego od pierwszego kwartału 2012 r. Niestety, siła krajowej waluty to w głównej mierze efekt uboczny słabości euro. W pierwszym kwartale wspólna waluta należała do trzech najsłabszych spośród 32 głównych środków płatniczych monitorowanych przez Bloomberga, co miało związek z ogłoszeniem programu skupu aktywów przez EBC. Złoty uplasował się nieco poniżej połowy stawki.

Krajową walutę umocniła deklaracja prezesa NBP Marka Belki, który po marcowym posiedzeniu polskich władz monetarnych stwierdził, że nie widzi miejsca na dalsze obniżki stóp procentowych. Tymczasem Marcin Mrowiec, ekonomista banku Pekao zauważa, że ministerstwo finansów zabezpieczyło już ponad połowę potrzeb pożyczkowych budżetu centralnego na ten rok.Tak od początku roku złoty umacniał się wobec euro:

Notowania złotego do euro od początku roku. Źródło: Bloomberg.

Najsłabszą spośród głównych walut był brazylijski real, który stracił wobec euro, nawet po uwzględnieniu korzystnej różnicy w oprocentowaniu, 5,6 proc. Brazylia traci zaufanie inwestorów, ponieważ coraz szersze kręgi zatacza afera korupcyjna w państwowym gigancie naftowym Petrobras, a to grozi zablokowaniem reform mających ożywić wzrost gospodarczy i uporządkować finanse publiczne.

Najmocniejsze były waluty innych krajów grupy BRIC – rubel (+22,5 proc.) oraz indyjska rupia (+15,9 proc.). Notowania rosyjskiej waluty odbijały się po ubiegłorocznym załamaniu, które wymazało 37,4 proc. jej wartości wobec euro. Będące znaczącym importerem ropy Indie zyskają na spadku jej notowań na światowych rynkach, a poprawiające się perspektywy indyjskiej gospodarki zachęcają inwestorów do lokowania w niej kapitału. Nie słabnie także dolar. Amerykańska waluta umocniła się wobec euro z uwzględnieniem różnic w oprocentowaniu o 12,7 proc., nawet mimo deklaracji szefowej Fedu Janet Yellen, że podwyżki stóp w USA będą uzależnione od danych z gospodarki.


Stopy zwrotu z inwestycji w waluty po uwzględnieniu różnic w oprocentowaniu. Za walutę bazową przyjęto euro. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Najlepszy kwartał złotego od trzech lat (RANKING)