Najlepszy prognosta: Fed zatopi złoto

Do końca przyszłego roku Fed trzykrotnie podwyższy stopy procentowe, a to doprowadzi do przeceny złota o 13 proc., uważa Barnabas Gan z banku OCBC, będący najlepszym prognostą cen złota w ankiecie Bloomberga.

Zobacz więcej

Złoto, fot. Bloomberg

W czwartym kwartale 2017 r. ceny złota sięgną średnio 1100 USD za uncję, czyli ukształtują się o 13 proc. poniżej notowanego w środę pułapu 1267 USD, napisał w raporcie Barnabas Gan. Według ekonomisty OCBC, który w trzecim kwartale prognozował ceny złota najlepiej spośród wszystkich specjalistów ankietowanych przez Bloomberga, Fed podniesie stopy procentowe w grudniu, a w przyszłym roku jeszcze dwukrotnie, co umocni dolara.

„Przy silnej korelacji cen złota i notowań dolara środowisko wyższych stóp procentowych, a w konsekwencji także silniejszego dolara, powinno przez najbliższy rok wspierać negatywny scenariusz dla złota” – zauważał specjalista.

Z tym poglądem nie zgadza się jednak Mark Mobius, prezes Templeton Emerging Markets Group, według którego szklanka jest do połowy pełna. Fed będzie podnosił stopy bardzo powoli, co w przyszłym roku popchnie złoto do zwyżek, szkodząc jednocześnie dolarowi, powiedział charyzmatyczny zarządzający w ubiegłotygodniowym wywiadzie dla telewizji Bloomberg. Jednak także Barnabas Gan widzi możliwość, by złoto uniknęło spadkowego scenariusza. Dźwignąć kruszec do zwyżek mogłaby według niego ucieczka inwestorów od ryzyka w wypadku ewentualnego zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich za oceanem lub też zastosowania przez Wielką Brytanię artykułu 50. traktatu lizbońskiego, co oznaczałoby rozpoczęcie odliczania do wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu