Najlepszy rok złota od 9 lat

opublikowano: 31-12-2019, 12:26

Kurs złota osiągnął trzymiesięczne maksimum i zmierza do zamknięcia okresu 12 miesięcy największym wzrostem od 2010 roku.

Kruszec zdrożał w tym roku o 19 proc., czemu sprzyjały obniżki stóp procentowych przez banki centralne, a także szereg czynników niepewności, jak brexit, groźba recesji, czy niepokoje społeczne w Hongkongu i Chile. Dodatkowo mocniej niż w minionych latach rosły zakupy złota przez banki centralne i fundusze ETF.

We wtorek kurs złota na rynku spot rósł nawet o 0,7 proc. do 1525,38 USD za uncję. Był najwyższy od 25 września.

Duży wzrost ceny złota w kończącym się roku nie będzie kontynuowany w przyszłym, uważa szereg analityków, m.in. z JP Morgan Asset Management.

- Jest bardzo mało środowisk, w których złoto radzi sobie dobrze, a w 2020 roku niekoniecznie będziemy mieli z nimi do czynienia – powiedziała Hannah Anderson, strateg globalnych rynków w JP Morgan. – Kiedy dojdzie do następnego pogorszenia uważam, że to obligacje będą wciąż aktywami defensywnymi – dodała.

David Song, strateg DailyFX wskazuje jednak, że złagodzenie sporu handlowego USA i Chin nie oznacza braku potrzeby „bezpiecznych przystani”, bo mogą pojawić się inne konflikty.

- Groźba wojny handlowej USA z Unią Europejską budzi poważne obawy – stwierdził.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy