Najmniejsi przodują w sięganiu po dotacje

opublikowano: 05-12-2019, 22:00

W konkursie Polskie Mosty Technologiczne najczęściej startują mikrusy. Największy apetyt mają na rynki Stanów Zjednoczonych i ZEA

To już pewne, że w przyszłym roku Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) ogłosi cztery nabory dla eksporterów. Pierwszy konkurs z programu Polskie Mosty Technologiczne (PMT) obejmie Chiny, Malezję i Meksyk. Następnie przedsiębiorcy będą mogli rozwinąć skrzydła w Singapurze, Arabii Saudyjskiej i Senegalu. Szansę na ekspansję dostaną również firmy mające apetyt na Kanadę, ZEA i Kazachstan. Natomiast w drugiej połowie 2020 r. przyjdzie czas na Kenię, Stany Zjednoczone i Tajwan.

WIEDZA I KONTAKTY:
WIEDZA I KONTAKTY:
Daniel Nowocin, prezes Medidesk, podkreśla, że najważniejsze w konkursie jest wsparcie eksperckie, dzięki któremu wejście firmy na nowy rynek staje się o wiele łatwiejsze.
Fot. Marek Wiśniewski

Amerykańskie marzenie

Najwięcej MŚP startujących w ubiegłorocznych konkursach rządowej agencji postawiło na podbój amerykańskiego rynku. Pior Szymczuk z PAIH podkreśla, że większość ich projektów wpisuje się w krajowe inteligentne specjalizacje (KIS).

— Przedsięwzięcia dotyczą innowacyjnych technologii w sektorach rolno-spożywczym i leśno–drzewnym. Sporo projektów wpisuje się też w takie KIS-y, jak zdrowe społeczeństwo i inteligentne sieci oraz technologie informacyjno-komunikacyjne. Produkty, które oferują nasi beneficjenci, mają duże szanse zaistnieć na nowych rynkach — ocenia Piotr Szymczuk.

Stawką w konkursie jest grant w wysokości 200 tys. zł i pomoc ekspertów w opracowaniu strategii ekspansji. Przedsiębiorcy korzystają z wiedzy i kontaktów biznesowych specjalistów działających w biurach zagranicznych PAIH.

PMT w praktyce

Beneficjentem PMT jest m.in. Daniel Nowocin, prezes Medidesk, spółki działającej w branży medycznej. Jest on pomysłodawcą aplikacji przeznaczonej do obsługi telefonicznych i e-mailowych zgłoszeń pacjentów szpitali i przychodni. Ponad dwa lata temu zaczął planować ekspansję zagraniczną swojej firmy.

— Była ona królikiem doświadczalnym, bo wystartowała w pierwszym naborze PMT, który obejmował m.in. Stany Zjednoczone. Dlaczego wybrałem ten kraj? Jest to największy rynek na świecie, jeśli chodzi o opiekę medyczną — opowiada Daniel Nowocin.

Podkreśla bezcenną współpracę z ekspertami PAIH.

— Dostawałem od nich konkretne i przydatne informacje. Dzięki temu wypełnienie wniosku o dofinansowanie nie było dla mnie wyzwaniem, czego nie mogę powiedzieć o konkursach organizowanych przez inne instytucje. Wniosek napisałem w jeden wieczór. Szybko też podpisałem umowę o wsparcie — zaznacza prezes Medidesk.

Lokalne biura

Zwraca uwagę, że bardzo pomocne w przygotowaniu projektu były spotkania ze specjalistami od rynku amerykańskiego, którzy byli również praktykami biznesu.

— Dostałem od nich garść informacji, w tym m.in. o różnicach między prawem federalnym i stanowym, a także o zasadach tworzenia tam spółek. Ponadto na wyciągnięcie ręki miałem pracowników zagranicznego biura handlowego PAIH w Bostonie i Nowym Jorku — opowiada Daniel Nowocin.

Spółka mogła skorzystać też z pomocy konsula RP w Nowym Jorku.

— Utwierdził nas w przekonaniu, że oferowana przez nas aplikacja jest strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o rynek amerykański. Pomógł nam też w opracowaniu strategii ekspansji — podkreśla prezes Medidesk.

Chwali możliwość uzyskania zaliczki na opłacenie kosztów usług eksperckich obejmujących m.in. umowy prawne, badania rynku i analizę techniczną projektu.

— Dzięki współpracy z wieloma specjalistami spółka jest gotowa wejść na wszystkie rynki anglojęzyczne. Już teraz prowadzimy z przedstawicielami amerykańskich placówek leczniczych zaawansowane rozmowy dotyczące wdrożenia naszej aplikacji w pierwszym lub drugim kwartale 2020 r. — mówi z dumą Daniel Nowocin.

Przyznaje, że otrzymany grant w wysokości 200 tys. zł nie jest dużą kwotą, ale — jak dodaje — ważniejsze od niej jest wsparcie eksperckie, dzięki któremu wejście firmy na nowy rynek stanie się o wiele łatwiejsze. Pozytywnie o projekcie PMT mówi też Piotr Góralczyk, prezes Unified API Technology Sandbox. Spółka stworzyła system informatyczny, który pozwala na automatyzację procesów bankowych. Współpracuje m.in. z firmami pożyczkowymi i sprawdza, jak ich klienci spłacają zadłużenie. Specjalizuje się też w kategoryzowaniu transakcji bankowych.

— Nasz projekt był oczkiem w głowie PAIH. Eksperci wspierali nas na każdym etapie przedsięwzięcia. Mają nietypowe podejście do przedsiębiorców — w porównaniu z innymi instytucjami państwowymi, które udzielają dotacji. Stoją po prostu frontem do firm i podchodzą elastycznie do projektów. Przedsiębiorca ma możliwość modyfikowania budżetu i wskaźników przedsięwzięcia. Poza tym PAIH udostępnia zagraniczne kontakty biznesowe z szefami liczących się firm w danej branży — wylicza Piotr Góralczyk.

Obaj przedsiębiorcy przyznają, że wyzwaniem dla beneficjentów PMT może okazać się rozliczenie projektów. Dlatego radzą, aby korzystać w tym zakresie z pomocy specjalistów.

Sprawdź program warsztatu "Finanse dla Zarządów", 26 marca 2020, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane