Najpierw Infoscore, potem Infomonitor

Beata Tomaszkiewicz
23-03-2004, 00:00

Przybywa biur informacji gospodarczej. Ale to wcale nie oznacza, że ich klientom będzie łatwiej.

Do już działających biur informacji gospodarczej (BIG) — Krajowego Rejestru Długów i KSV BIG — wkrótce dołączą dwa następne. W czwartek zainauguruje działalność Infoscore, którego założycielem i partnerem strategicznym jest niemiecka grupa o tej samej nazwie. Na zgodę na rozpoczęcie działalności czeka też Infomonitor BIG, założone przez Biuro Informacji Kredytowej, Związek Banków Polskich, PZU, PKO BP, PWPW, Polkomtel, KIG i KGHM Polska Miedź.

— Prowadzimy już rozmowy z potencjalnymi partnerami — mówi Mariusz Wyżycki, szef rady Infomonitora.

Kosztowne dane

Największym problemem firm, które zwiążą się z jednym z biur, będzie fakt, że nie będą miały dostępu do pełnych danych o klientach.

— Sądzę, że firmy, nawet największe, będą przekazywały dane o swoich dłużnikach tylko do jednego BIG. Tworzenie baz dla każdego z biur może się okazać bardzo kosztowne — przyznaje Iwona Janeczek, dyrektor operacyjny KSV BIG.

Oznacza to, że firma, która będzie chciała sprawdzić wiarygodność partnera, będzie musiała złożyć zapytania do wszystkich BIG, co w przypadku dużych firm oznacza, że w zamian będą musiały dostarczyć raporty o swoich klientach.

Biura w przyszłości będą musiały wymieniać się danymi. Na razie nie ma o tym mowy, bo trwa między nimi wyścig o najmożniejszych partnerów.

Pierwsze sojusze

Biur, z którymi chcą nawiązać współpracę, szukają tymczasem wywiadownie gospodarcze i firmy windykacyjne. Pierwszą umowę podpisał KSV BIG z Coface Intercredit Poland.

— Wcześniej obrót danymi o opóźnieniach płatności nie był regulowany i mogliśmy przetwarzać informacje o dłużnikach. Teraz prawo do tego mają tylko BIG. My mamy dużą bazę danych. Dlatego, chcąc nadal pomagać naszym klientom, nawiązaliśmy współpracę z KSV BIG — mówi Katarzyna Kompowska, prezes Coface Intercredit Poland.

KSV będzie zarządzał bazą danych Coface, o ile zgodę na to wyrażą jego klienci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Najpierw Infoscore, potem Infomonitor