Czytasz dzięki

Najpierw wynagrodzenia, potem podatki

opublikowano: 04-06-2020, 22:00

Priorytetem dla większości firm są wypłaty dla pracowników. MŚP coraz bardziej dbają też o relacje z kluczowymi kontrahentami.

Z majowego badania „Priorytety płatności firm” przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów (KRD) i firmę faktoringową NFG wynika, że dla właścicieli małych i średnich przedsiębiorców najważniejszy jest pracownik. Tak samo było w edycji styczniowej. W przypadku prawie 90 proc. firm priorytetem, jeśli chodzi o wykonywane przez nie opłaty, są wynagrodzenia pracowników. Jeszcze w styczniu, kiedy niewiele wskazywało na wybuch pandemii, robiło tak mniej, bo 74,4 proc. badanych.

Kadra przede wszystkim

Co więcej, w maju znacząco wzrósł odsetek przedsiębiorców deklarujących, że priorytetem jest dla nich wypłacenie pracownikom nagród, premii oraz podwyżek. Obecnie co druga firma stosuje taką politykę w regulowaniu płatności, podczas gdy jeszcze na początku roku wskazań tego typu było niespełna 15 proc. (wzrost o 35,3 pkt proc.).

— Relacje między pracodawcą a pracownikami w małych firmach wyglądają zupełnie inaczej niż w korporacjach. Tu wszyscy się znają, często są ze sobą zżyci, redukcja zatrudnienia ma twarz konkretnego człowieka i jego problemów. Ale przedsiębiorcy mają też świadomość, że zaraza w końcu wygaśnie, a wtedy przewagę zyskają ci, którzy mają silną i zaufaną kadrę. Nie bez znaczenia jest też wsparcie ze strony państwa w postaci tarczy antykryzysowej. Z danych Ministerstwa Rozwoju wynika, że na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przyznano firmom już ponad 4 mld zł, a 1,6 mld zł przeznaczono z Europejskiego Funduszu Społecznego na dofinansowania wynagrodzeń pracowników w MŚP — tłumaczy Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Kluczowi kontrahenci

Na drugim miejscu priorytetów płatności firm niezmiennie pozostają podatki należne skarbowi państwa (Urząd Skarbowy i ZUS), choć tutaj nastąpiło znaczące (o 18 pkt proc.) zmniejszenie odsetka firm deklarujących, że ich regulowanie jest dla nich ważne. Na znaczeniu wyraźnie zyskały natomiast zobowiązania wobec kluczowych kontrahentów, w przypadku których odsetek wskazań wzrósł dwukrotnie. Nic dziwnego, ponieważ od relacji z takimi kontrahentami wiele dzisiaj zależy.

— W maju zobowiązania wobec strategicznych partnerów stanowiły priorytet dla 36,8 proc. badanych firm, podczas gdy na początku roku kluczowi kontrahenci plasowali się raptem na czwartym miejscu od końca w firmowym zestawieniu płatności z 18,7 proc. wskazań. Wyraźnie widać więc, że pandemia zmieniła sposób myślenia przedsiębiorców. Rozumieją oni, jakie znaczenie ma utrzymanie płynności finansowej w warunkach kryzysu. Jeśli upadną ich kluczowi dostawcy, oni sami też na tym stracą — mówi Adam Łącki, prezes KRD.

Mniej chętnie MŚP regulują w pierwszej kolejności zobowiązania wobec mało znaczących kontrahentów — robi tak tylko 24,3 proc. badanych. Niewiele więcej firm zgłosiło, że na początku opłaca leasing i wynajem (25,2 proc.).

87,6 proc. Dla takiego odsetka firm priorytetem — jeśli chodzi o wydatki — jest wypłata wynagrodzeń dla pracowników…

52,8 proc. …a dla tylu firm — opłacanie podatków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane