Najpopularniejsze źródła finansowania MŚP

ANB
opublikowano: 21-11-2011, 00:00

Aż 92 proc. polskich firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw deklaruje, że finansują swoje inwestycje ze środków własnych.

Jak wskazują badania „MŚP pod lupą”, przeprowadzone przez TNS Pentor na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego, niemal połowa ankietowanych (46 proc.) dodatkowo korzysta z kredytów bankowych, a także z leasingu (32 proc.).

Zaledwie co dziesiąty przedsiębiorca sięga po fundusze unijne. Tylko niewielki odsetek firm decyduje się na faktoring lub pożyczki od innych przedsiębiorstw.

Z raportu wynika również, że do zewnętrznych form finansowania wyjątkowo ostrożnie podchodzą mikroprzedsiębiorstwa, które najbardziej obawiają się, czy będą w stanie spłacić zobowiązania.

Przyszłości bardziej pewne są małe i średnie firmy, co przekłada się również na większe zainteresowanie kredytowaniem lub leasingowaniem inwestycji.

Podobnie wygląda to w przypadku pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej — z takich funduszy korzysta co trzecia firma średniej wielkości, 9 proc. małych przedsiębiorców i tylko 5 proc. mikroprzedsiębiorstw.

Co ciekawe, jedynie połowa MŚP sięga po poradę w sprawie finansowania. Z usług instytucji finansowych i doradców korzysta 44 proc. firm. Ich właściciele chcą poznać możliwości pozyskania pieniędzy, uproszczenia procedur i wymagań formalnych. Natomiast 14 proc. ankietowanych przez TNS Pentor przedsiębiorców szuka pomocy w przygotowaniu dokumentów. [ANB]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu