Najważniejsza jest dobra lokalizacja

Hernik Danuta, Górecki Radosław
07-09-2000, 00:00

Najważniejsza jest dobra lokalizacja

W Polsce nie ma jednoznacznej definicji pojęcia apartament

NIE TYLKO LOKAL: Apartament to nie tylko mieszkanie. Apartamentowiec powinien być chroniony, ze strzeżonymi miejscami do parkowania, a teren wokół budynku niedostępny dla osób z zewnątrz. fot. G. Kawecki

Sprzedaż i wynajem apartamentów ogranicza się do największych miast. Najdroższe lokale mieszkalne tworzą już samodzielną kategorię, chociaż wciąż nie do końca zdefiniowaną.

Rynek mieszkań, w tym apartamentów, jest w Polsce dosyć zróżnicowany. Największy obrót w tym segmencie daje się zauważyć (poza Warszawą) w miastach nadmorskich oraz zlokalizowanych na trasach łączących kraj z granicą zachodnią. Widać tu wyraźny związek między obrotem nieruchomościami a biznesem powiązanym z zagranicą. Specyficznym miastem jest Łódź, która dysponuje głównie starymi i zdewastowanymi budynkami, a najemcy zainteresowani apartamentami, czy też mieszkaniami o wyższym standardzie, skupiają się w ścisłym centrum miasta. Warszawa, co wynika z jej funkcji administracyjnych i kulturalnych, stanowi rynek sam w sobie, rządzący się własnymi prawami, tworzący własne kryteria cenowe oraz standardu. Specyficzną cechą stolicy jest relacja cenowa między rynkiem pierwotnym a wtórnym, odwrotna niż w pozostałych miastach. Spora konkurencja wśród firm budujących nowe lokale, przy braku gruntów w centrum miasta, powoduje, że do gry wchodzą właściciele pojedynczych mieszkań. Stare lokale w domach komunalnych lub spółdzielczych, po remoncie i modernizacji wchodzą na rynek kusząc lokalizacją, którą rzadko mogą zagwarantować deweloperzy.

Mieszkanie ze znakiem Q

W kontekście oferty, w której obok nowoczesnych apartamentowców ze wszystkimi mediami, proponuje się lokale w stylowych kamieniczkach starówek, bardzo duże mieszkania w szeregówkach i podobne (często wielopoziomowe) w budynkach spółdzielczych, rodzi się jednak pytanie — co w polskim języku znaczy słowo apartament? Co kryje się pod tą nazwą, traktowaną przez deweloperów jako slogan reklamowy z jednej strony, z drugiej zaś stającą się autonomicznym terminem w obrocie nieruchomościami. Apartament to nie tylko samo mieszkanie. Każdy apartamentowiec powinien zaspokajać ponadpodstawowe potrzeby mieszkańców. W budynku powinien znajdować się fittnes club, całodobowa ochrona, parking podziemny i basen.

Ale chyba najważniejszym atutem nowoczesnej zabudowy mieszkalnej są podziemne garaże i strzeżone miejsca parkingowe. Mieszkańcy apartamentowców jeżdżą na ogół drogimi samochodami.

Nieprzytulne, sprzedam

Przez wielu pośredników i deweloperów za najważniejszy element tej kategorii uznawana jest lokalizacja. Idealna lokalizacja dla apartamentu to cicha okolica, blisko centrum miasta. Przedsiębiorcy zwracają uwagę na fakt, że okolica, w której położony jest apartament, powinna zapewniać lokatorom odpowiedni komfort życia. To wiąże się z sąsiedztwem i infrastrukturą najbliższego otoczenia. Obecnie z powodu braku odpowiednich terenów deweloperzy coraz częściej budują apartamenty położone z dala od centrum. Jedni twierdzą, że takie mieszkania tracą status apartamentu, ale są też inni, którzy uważają, że jest wielu chętnych, chcących zamieszkać w apartamentach położonych poza centrum.

Ile metrów kwadratowych powinien mieć apartament? Na pewno nie 40 i nie 50. Z rozmów z pośrednikami wynika, że apartament powinien mieć około 100 mkw. Wielu jednak uznaje za apartamenty również mieszkania 80-metrowe. Prawda jest taka, że granica ta nie jest jasno określona.

Wielu pośredników uważa, że apartament powinien mieć co najmniej dwie łazienki i co najmniej dwie linie telefoniczne.

Apartamenty w nowych osiedlach najczęściej kupowane są bez wyposażenia. Ich zamożni nabywcy wolą urządzić swoje lokum według własnego gustu lub najnowszych tendencji wnętrzarskich, korzystając z usług projektanta wnętrz. Luksusowe mieszkania na wynajem są najczęściej wyposażone według życzenia klienta — albo w podstawowe urządzenia w kuchni i łazience, albo w pełne umeblowanie oraz sprzęt AGD i audio.

Przygotowując ten tekst, chcieliśmy dowiedzieć się więcej na temat wyposażenia apartamentów na wynajem w Biurze Obrotu Nieruchomościami Olek Piotrowski, przy ul. Żurawiej w Warszawie, ale widocznie w tej agencji informacja o sprzęcie instalowanym w tych lokalach jest poufna, gdyż odmówiono jej nam powołując się na brak czasu. A jak powinien wyglądać dobrze urządzony apartament, to już sprawa gustu.

Danuta Hernik, Radosław Górecki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Hernik Danuta, Górecki Radosław

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Najważniejsza jest dobra lokalizacja