Najważniejsze są zabezpieczenia

Marcin Złoch
opublikowano: 26-04-2006, 00:00

Rolą systemów transmisji danych jest wymiana informacji, ale należy zwrócić uwagę na zabezpieczenia infrastruktury.

Nowoczesne systemy transmisji danych muszą przede wszystkim umożliwiać realizowanie podstawowego celu — wypełniania zadań zdefiniowanych przez biznes. Marcin Kotlarski, dyrektor działu zarządzania produktami GTS Energis, twierdzi, że potrzeby firm z zakresu transmisji danych można podzielić na dwa obszary. Pierwszy to potrzeby funkcjonalne — bezpośrednio związane z procesami biznesowymi firmy. Zalicza tu tworzenie produkcyjnych systemów informatycznych czy łączenie sieci lokalnych.

— Drugi obszar to potrzeby biznesowe. Do tej grupy zaliczam wysoką dostępność i niezawodność infrastruktury, szybkość rozwiązywania problemów i jakość obsługi klienta — informuje Marcin Kotlarski.

Maciej Jędrak, kierownik produktu Netii, zauważa, że w zależności od wielkości poszczególne przedsiębiorstwa mają rozbieżne zapotrzebowanie na usługi transmisji danych.

— W związku z rozwojem rynku i możliwościami, jakie stwarza przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, czyli pojawiająca się okazja uzyskania funduszy z UE, coraz częściej nawet małe i średnie przedsiębiorstwa są zainteresowane usługami transmisji danych — zauważa Maciej Jędrak.

Wydajność, mobilność, bezpieczeństwo — są najbardziej oczekiwane, zdaniem operatorów telekomunikacyjnych, przez polskie firmy.

— Technologie zaspokajania potrzeb transmisji danych są bardzo różne: od stałych łączy punkt-punkt, zestawianych na kablach miedzianych czy światłowodowych, poprzez techniki radiowe, aż do łączy satelitarnych — wylicza Agata Habierska, kierownik produktu ds. usług transmisji danych Crowley Data Poland.

Podstawowa potrzeba firm w zakresie transmisji danych to bezpieczny przesył danych korporacyjnych. Oznacza to separację sieci transmisji danych firm od publicznego internetu za pomocą różnych technik i zabezpieczeń. Zapewnienie bezpieczeństwa sieciowego nowoczesnej firmy to nie tylko zabezpieczenie styku z siecią internet — to proces, w który zaangażowane są praktycznie wszystkie elementy infrastruktury sieciowej. Systemy zapór ogniowych coraz częściej są instalowane również wewnątrz sieci, zaś nowe funkcje bezpieczeństwa przełączników sieciowych pozwalają na szybką izolację zagrożeń pojawiających się w sieciach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu