Najwięcej optymizmu w Europie mają Polacy

opublikowano: 08-04-2019, 22:00

Najnowsze badania Pew Research Center dowodzą, że jako jedyni w Europie z optymizmem patrzymy na finansową przyszłość swoich dzieci

Polacy słyną z narzekania. Przeciętne deklarowane samopoczucie naszych rodaków jest zwykle gorsze od obywateli państw Europy Zachodniej czy też krajów anglosaskich. Wydawałoby się więc, że taka postawa będzie miała odzwierciedlenie, gdy padnie pytanie o ekonomiczną przyszłość następnych pokoleń. Tu jednak najnowsze badanie jednej z największych instytucji badawczych na świecie dostarcza pozytywnych niespodzianek. Coroczne Badanie Nastrojów Społecznych autorstwa amerykańskiego ośrodka badawczego Pew Research Center dostarcza informacji o nadziejach i obawach mieszkańców największych państw Unii Europejskiej.

W tym gronie Polacy jawią się jako najwięksi optymiści. Na pytanie o to, jaka będzie sytuacja finansowa następnego pokolenia w porównaniu z pokoleniem ich rodziców, aż 59 proc. respondentów nad Wisłą uważa, że przyszłość będzie lepsza, przeciwnego zdania jest jedynie 25 proc.

W stosunku do pierwszego badania w 2013 r. ocena Polaków co do przyszłości ich dzieci poprawiła się o 33 p.p. , a odsetek pesymistów skurczył się o 22 p.p. Polska jest w swoim entuzjazmie europejskim rodzynkiem — mediana wyników pokazuje, że 58 proc. badanych Europejczyków ocenia przyszłość swoich dzieci jako gorszą od ich rodziców, a tylko 30 proc. jest przeciwnego zdania. Największym pesymistą w regionie jest Francja. Tylko 15 proc. Francuzów wierzy w lepszą przyszłość swoich dzieci, a 80 proc. widzi przyszłość w ciemnych barwach. Sytuacja wygląda podobnie, kiedy zapytano ankietowanych o porównanie obecnej ekonomicznej pozycji przeciętnego mieszkańca kraju z sytuacją 20 lat wcześniej. Aż 68 proc. Polaków uważa, ze dzisiaj Kowalskiemu jest lepiej niż w 1999 r. Wśród wszystkich europejskich badanych taką opinię podziela jedynie31 proc. respondentów. W tym kontekście tylko Szwecja podziela polską pozytywną ocenę ostatnich 20 lat z perspektywy portfela przeciętnego Szweda. Te wyniki są istotną informacją dla ekonomicznych decydentów.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Zwrócenie uwagi na te wyniki jest ważne, ponieważ złe nastroje konsumenckie mogą w dłuższym okresie hamować konsumpcję i inwestycje oraz zwiększać oszczędności, co negatywnie wpływa na PKB — powiedział Bruce Stokes, dyrektor działu Global Economic Attitudes, podczas OECD Forum w Paryżu.

Warto zwrócić uwagę, że ekonomiczny pesymizm Europejczyków zbieżny jest z ich oceną pozostałych aspektów życia społecznego. 62 proc. badanych obywateli UE uważa, że europejskie instytucje nie rozumieją potrzeb swoich mieszkańców. W związku z tym 54 proc. uważa za dobre zjawisko wzrost popularności nowych, bardziej radykalnych partii politycznych, ponieważ „poruszają one istotne dla obywateli kwestie dotychczas ignorowane przez klasę polityczną”.

Rosnące napięcie polityczne może jednak stanowić instytucjonalną barierę rozwoju gospodarczego, dotychczas utożsamianą z państwami dopiero budującymi swoją pozycję na gospodarczej mapie świata. Takie wyniki to znak ostrzegawczy dla gospodarczych optymistów. Rosnące dysproporcje między wskaźnikami gospodarczymi a sytuacją zwykłego obywatela mogą sugerować, że wbrew przekonaniom ekonomistów globalny kryzys 2008 r. to nie jest już jedynie mroczne wspomnienie, lecz powracający koszmar dręczący miliony ludzi zamieszkujących Stary Kontynent. Pozytywna ocena polskiej teraźniejszości i przyszłości jest natomiast dowodem udanej transformacji ustrojowej i relatywnie zdrowych finansów publicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu