Najwięksi przelali do budżetu 12 mld zł

DI
opublikowano: 04-07-2014, 00:00

KGHM to największy płatnik CIT — w rok zapłacił 1,5 mld zł. Jednak wśród branż najbardziej dochodową są banki

Jednym z przejawów patriotyzmu gospodarczego jest uczciwe płacenie podatków, dlatego „Puls Biznesu” od dwóch lat przyznaje nagrody największym polskim płatnikom CIT. Oto ranking 100 firm, uaktualniony o wyniki instytucji finansowych,które wpłacają z tego tytułu najwięcej do budżetu państwa.

Według wywiadowni gospodarczej Bisnode, która zebrała dane do rankingu, cała pierwsza setka oddała fiskusowi w 2012 r. (to najnowsze dostępne dane) 12,2 mld zł naliczonego podatku. Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji rankingu, zdecydowanym liderem jest KGHM Polska Miedź. Spółka wpłaciła do budżetu 1,5 mld zł (nie licząc 1,6 mld zł podatku od kopalin).Na drugim miejscu jest PKO Bank Polski, który przelał 870 mln zł.

Wśród branż przoduje właśnie bankowość. W pierwszej setce największych płatników jest aż 14 banków, które łącznie oddały fiskusowi z CIT ponad 3 mld zł. Na drugim miejscu znalazła się branża energetyczna, a na trzecim — metalowa (tylko dzięki KGHM), która zapłaciła 1,7 mld zł podatku.

Każda metodologia dla jednych jest lepsza, dla innych gorsza. Nasza bierze pod uwagę podatki zapłacone przez konkretne spółki, co sprzyja firmom o prostej strukturze. Gdyby jednak wziąć pod uwagę zysk całych grup kapitałowych, na trzecim miejscu byłaby PGE, a nie Bank Pekao. Wszystkie jej spółki wpłaciły 820 mln zł CIT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu